08 Август, 2020
0.0285

Денеска Вучиќ и Хоти ќе објаснуваат пред Макрон и Меркел што ќе договорат за Косово

Објавено во: Балкан 10 Јули, 2020

Денеска на вториот ден од неговата посета на Париз, српскиот претседател Александар Вучиќ ќе учествува на видео конференција на самитот чиј домаќин е францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел.

На самитот беше најавено и учество на премиерот на Косово, Авдулах Хоти, специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак, и високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Јосеп Борел.

Вучиќ им рече на новинарите во Париз во четвртокот вечерта, по средбата со Макрон, дека верува оти самитот ќе биде отворен разговор, но дека не очекувал премногу резултати или договор, пренесува Танјуг.

„Мислам дека нема да има премногу резултати, ќе се најдат некои принципи, но за кои сите не можеме да се согласиме, така што верувам дека Французите и Германците ќе излезат со посебно соопштение, исто како и ние и Албанците [претставници на Косово]“, рече тој. е Вучиќ.

Тој додаде дека верува дека ќе разговараат и за можностите за постигнување компромис и за тоа што сметаат дека ќе биде важно во наредниот период.

„Да се ​​обезбеди слободен проток на луѓе и услуги, да се зачува мирот, да се обезбедат безброј мали договори, кои ќе ги променат односите меѓу Србите и Албанците, да видиме што ќе правиме со она за што не се согласуваме“, рече Вучиќ.

Тој рече дека разговарал со Макрон за три клучни теми - самитот, билатералните односи меѓу Србија и Франција и иднината на Европа и Србија во ЕУ.

„Добро се разбираме, Макрон секогаш зборува јасен и едноставен јазик. Јас секогаш не го разбирам формалниот бирократски речник, но секогаш добро го разбирам Макрон“, рече Вучиќ.

Тој рече дека вечер е закажана вечера со претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, во која треба да бидат вклучени Борел и Лајчак, евентуално комесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархели, а дијалогот меѓу Косово и Србија треба официјално да започне во недела.


Можеби ќе ве интересира

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

На 52 години почина Исидора Бјелица

На 52 години почина Исидора Бјелица

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви