29 Октомври, 2020
0.0274

Димитров - не може да се исклучи дека до крајот на годинава ќе нема меѓувладина конференција, но јас сум ОК со тоа ако причина е македонскиот јазик

Објавено во: Македонија 17 Октомври, 2020

Не може да се исклучи дека ќе нема Меѓувладина конференција до крајот на оваа година, но ако причината за тоа е македонскиот јазик, јас сум ОК со тоа.

Ова на вонредна конференција меѓу другото го соопшти Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, кој пресот го одржа по повод мандатното писмо во кое што е содржана мисијата и задачите на Секретаријатот за европски прашања.

Ќе биде неверојатно и антиисториски ако овој процес го свртиме со главата удоли, по сиот влог кој досега беше напрвен и од Бугарија и од наша страна, рече Димитров.

Тој до нашите граѓани упати порака дека процесот за нас не завршува со  завршува со првата меѓувладина конференција. Јасно е, рече дека одлуките се носат со консензус, така што во овој момент за секој чекор зависиме од сите земји членки.

Ќе бидеме размуни и мудри и ќе го чуваме тоа што е наше, и ние ги почитуваме соседите, но бараме и тие да не очитуваат рече Димитров.

Можеби ќе ве интересира

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени

Меѓу починатите денес е и 35 годишен пациент

Меѓу починатите денес е и 35 годишен пациент

КОВИД - 19: Нови 862 заразени и 14 починати

КОВИД - 19: Нови 862 заразени и 14 починати

Поднесена е кривична против Димова, Златковски и двајца соработници од Агенцијата

Поднесена е кривична против Димова, Златковски и двајца соработници од Агенцијата

Борко Ристовски за изборот на Димевски: Ова е брука

Борко Ристовски за изборот на Димевски: Ова е брука

НЕМА ПОТРЕБА ОД ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Пендаровски, Заев и Филипче децидни дека мерките се доволни

НЕМА ПОТРЕБА ОД ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Пендаровски, Заев и Филипче децидни дека мерките се доволни

Бриселски Политико објави каков компромис очекува Бугарија

Бриселски Политико објави каков компромис очекува Бугарија

Голема мобилизација на клиниките: Пациенти со ковид ќе се хоспитализираат и на Неврологија и на Кожна клиника

Голема мобилизација на клиниките: Пациенти со ковид ќе се хоспитализираат и на Неврологија и на Кожна клиника