23 Октомври, 2018
0.3502
    ALK 8526.54    4.89%     BESK 10210    7.77%     CEVI 1050    5%     FERS 68126    10%     GRNT 882.5    6.37%     KJUBI 1551    6.23%     KMB 5567.22    7.07%     KVAS 15500    10.27%     MKSD 235    8.8%     MPOL 350    9.72%     MPT 50055.82    4.86%     MTUR 5200    7.95%     OHB 6778.6    3.49%     OKTA 5136.53    6.07%     PPIV 47553.12    5.67%     REPL 68000    2.36%     RZLV 70    8.53%     RZUS 130.29    8.58%     SBT 2534    9.99%     STB 1260.59    9.65%     STBP 1191.32    8.3%     STIL 147.83    9.5%     TEL 302    4.86%     TETE 2420    10%     TKVS 5661.18    5.82%     TNB 15271.57    3.89%     TPLF 907    9.95%     TTK 1290.1    9.9%     UNI 2437.07    5.96%     ZILU 256    9.87%     ZPKO 2828.24    -0.87%

До пасоши во овие земји легално доаѓаат и сомнителни богаташи

Објавено во: Свет 10 Октомври, 2018

Програмите на Европската унија за продажба на пасоши и визи за престој на странски богати граѓани претставуваат ризик од перење пари, а некои од проектите не се правилно водени, кажано е во ЕУ.

Владините програми за тргување со државјанство или визија за престој моментално се применуваат во Австрија, Кипар, Луксембург, Малта, Грција, Летонија, Португалија, Шпанија, Ирска, Британија, Бугарија, Холандија и Франција.

Унгарија тој програм го укина.

„Ако имате многу пари кои се стекнати на сомнителен начин, обезбедување нов дом, далеку од местото каде сте краделе, не е само атрактивно, туку и разумно“, рекла Наоми Херст од групата за промовирање на човековите права „Глобален сведок“.


Според нејзините зборови, контролата или проверка на лицата кои купиле државјанство на ЕУ или виза за престој не се на задоволително ниво. Таа рекла дека таа пракса ги изложува земјите на корупцијата и претставува опасност од перење пари.

Во заедничкиот извештај на оваа група и „Транспаренси интернешенел“ ЕУ е повикана да постави стандарди за тие проекти и да ги прошири прописите против перење пари, кои сега се применуваат на банките или компании кои се занимаваат со игрите на среќа, на сите вклучени во индустријата за продажба на визи.

Се очекува Европската комисија да го објави извештајот за сите шеми во земјите на ЕУ до декември.

Според податоци на ЕУ, прибавување на пасоши и визи за престој чини во просек 900 000 евра, а за пасош на Кипар се потребнии околу 2 милиони евра.


Кипар досега собрал 4,8 милијарди евра благодарение на овој систем, а Португалија се ближи до една милијарда , стои во во извештајот на „Европската капија - внатре во матниот свет на златните визи“.

Во извештајот се наведува дека земјите на ЕУ собрале околу 25 милијарди евра директни странски инвевстиции за последните 10 години од продажба на најмалку 6000 пасоши и најмалку 100 000 визи за престој.

Сите земји кои ги имаат овие програми, освен Британија, Ирска и Бугарија, се дел од шенгенската зона, која опфаќа 26 европски земји.

Можеби ќе ве интересира

БОМБА ВО ПОШТЕНСКОТО САНДАЧЕ ВО КУЌАТА НА СОРОС: Кој сака да го ликвидира милијардерот?

БОМБА ВО ПОШТЕНСКОТО САНДАЧЕ ВО КУЌАТА НА СОРОС: Кој сака да го ликвидира милијардерот?

(ВИДЕО) КИНЕСКО ГРАДЕЖНО ЧУДО: Отворен најдолгиот мост преку море на светот

(ВИДЕО) КИНЕСКО ГРАДЕЖНО ЧУДО: Отворен најдолгиот мост преку море на светот

(ВИДЕО) ВАКВО НЕШТО ДОСЕГА НЕМАЛО: Сите кои ќе возат по мостот ќе им треба специјална возачка

(ВИДЕО) ВАКВО НЕШТО ДОСЕГА НЕМАЛО: Сите кои ќе возат по мостот ќе им треба специјална возачка

(ВИДЕО-ФОТО) МОРНИЧАВИ ГЛЕТКИ: Стравично незапамтено невреме го погоди Рим-луѓе едвај се спасиле

(ВИДЕО-ФОТО) МОРНИЧАВИ ГЛЕТКИ: Стравично незапамтено невреме го погоди Рим-луѓе едвај се спасиле

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТОП: Вода влегува во куќите, луѓето немоќни

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТОП: Вода влегува во куќите, луѓето немоќни

(ВИДЕО) Пат по кој возат само најхрабрите

(ВИДЕО) Пат по кој возат само најхрабрите

(ВИДЕО) На забава десетици повредени откако пропадна под

(ВИДЕО) На забава десетици повредени откако пропадна под

СЕ СУДРИЈА МУСЛИМАНИ И ХРИСТИЈАНИ: Опожарени се домови, а 55 луѓе загинаа

СЕ СУДРИЈА МУСЛИМАНИ И ХРИСТИЈАНИ: Опожарени се домови, а 55 луѓе загинаа

(ВИДЕО) Реванш на Брегзит му побараа 670.000 Британци

(ВИДЕО) Реванш на Брегзит му побараа 670.000 Британци