19 Август, 2019
0.0180

ДОАЃААТ КИНЕСКИТЕ ДИГИТАЛНИ ПАРИ: Ќе ги контролира државен апарат ама нема да бидат како криптовалути

Објавено во: Економија 14 Август, 2019

Дигиталните пари на Кина може да се каже дека се довршени, а тоа значи дека наскоро би можеле да се најдат во оптек.

Тоа го соопшти Кинеската народна банка која информира дека кинеските дигитални пари  "ChinaCoin" нема да бидат класична криптовалута, туку дека го развила Кинеската банка со поддршка на комерцијалните кинески банки, па не функционира како биткоин и сличните валути.

Иако Кинеската народна банка најави дигитална валута како голема работа за паричните трансакции во Кина, тоа не значи дека ќе ја создаваат „копачи“ и ќе осигурува алгоритми кои ќе и гарантираат независност, туку дека се работи за дигитални пари кои ќе ги емитуваат банките под контрола на државен апарат, на целосно ист начин како што во оптек го пушаат Јуанот, само што нема да го печатат.

Со оглед на прилично големата блокада на информации кои доаѓаат од Кина, деталите за тие дигитални пари не се познати, додека прчината за потегот на Народната банка на Кина се бара во незадоволството на дел од кинеската економија поради „пореметување на пазарот на пари кое го предизвикуваат криптовалутите“, односно шпекулантите кои тргуваат со нив.


Можеби ќе ве интересира

Како „Макпетрол“ ја зголеми продажбата, а ја намали добивката?

Како „Макпетрол“ ја зголеми продажбата, а ја намали добивката?

Денес ќе се одлучува: Што по царинските забрани од Косово?

Денес ќе се одлучува: Што по царинските забрани од Косово?

ГЕРМАНИЈА БАРА ЕКСПЕРТИ: „По новиот закон граѓаните на Западен Балкан се привилегирани“

ГЕРМАНИЈА БАРА ЕКСПЕРТИ: „По новиот закон граѓаните на Западен Балкан се привилегирани“

Од септември повисоки плати за вработените во образованието

Од септември повисоки плати за вработените во образованието

ЗАРАБОТИЈА МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Како руски компании ќарија на американски санкции кон Иран и Венецуела

ЗАРАБОТИЈА МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Како руски компании ќарија на американски санкции кон Иран и Венецуела

ГЕРМАНЦИТЕ ДАДОА ТОЧНА ПРЕСМЕТКА: Еве колкава месечна плата ве прави богат човек

ГЕРМАНЦИТЕ ДАДОА ТОЧНА ПРЕСМЕТКА: Еве колкава месечна плата ве прави богат човек

Милионски суми: Колку му пораснаа приходите од продажба на Оилко

Милионски суми: Колку му пораснаа приходите од продажба на Оилко

СЕ ПРОДАВААТ СИТЕ УДЕЛИ: Кој ја стави на продажба гасната централа во Логоварди

СЕ ПРОДАВААТ СИТЕ УДЕЛИ: Кој ја стави на продажба гасната централа во Логоварди

„Фајненшл тајмс“ открива како стоиме со странски инвестиции во однос на регионот

„Фајненшл тајмс“ открива како стоиме со странски инвестиции во однос на регионот