19 Февруари, 2019
0.3816
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Доцна ли е реакцијата: Се изнадишавме отровен воздух

Објавено во: Македонија 20 Јануари, 2019

И Македонија прва во нешто во светот. Да, убаво прочитавте. Први сме, ама на неславната листа на најзагадена земја во светот. Овој епилог доаѓа откако во последните два дена граѓаните дишат отровен воздух. 

Два последователни дена мерните станици ги превртуваат бројките на загаденост а ништо подобро не е ниту утрово.

Токму ова ги кончено ги натера надлежните да ги активираат мерките за заштита од аерозагадување.

Битола , Тетово и Струмица се трите градови каде стапија на сила мерките поради среднодневните концентрации на PM10 на мерните места каде има појава на надминување на праг на алармирање.

На работодавците им се наложува да ги ослободат од работни обврски бремените жени, лицата постари од 60 години.

Тоа важи и за лицата со хронична астма, прележан миокарден инфаркт или мозочен удар, без разлика на возраста, со препорака на матичен лекар.

Се препорачува и да се реорганизира работното време и лицата кои работат на отворено да работат од 11:00 до 17:00 часот. а спортски и слични натпревари и манифестации да не се прават на отворено. Во препораките од Владата стои и дека Министерството за животна средина и просторно планирање во соработка со Министерството за здравство треба да обезбедат услови за зголемени активности на службите за итна медицинска помош, домашна посета и патронажна служба.

Меѓудругото се налага и до 50% намалување на употребата на службените возила и ограничување на работите на градежните објекти.

По овие препораки, јавноста со критики дека реакцијата е задоцнета а мерките треба да важат за повеќе градови.

Премногу загадено е и во Скопје а мерните станици го надминуваат прагот на аерозагадување и во главниот град.

Можеби ќе ве интересира

Генералот Ангелов демантираше дека е избркан од тетовско кафуле

Генералот Ангелов демантираше дека е избркан од тетовско кафуле

Самка Ибраимоски ќе влезе во трката за претседател на државата

Самка Ибраимоски ќе влезе во трката за претседател на државата

Гаши вели дека ќе се бара заеднички кандидат кој немал „несреќни“ изјави

Гаши вели дека ќе се бара заеднички кандидат кој немал „несреќни“ изјави

Возачот на автобусот кoj се преврте кај Ласкарци го напуштил својот дом во Гостивар

Возачот на автобусот кoj се преврте кај Ласкарци го напуштил својот дом во Гостивар

Игор Југ: Кој калибар сум јас за да ми дадат задача да го убијам премиерот?

Игор Југ: Кој калибар сум јас за да ми дадат задача да го убијам премиерот?

Вулин тврди дека Скопје е центар на шпиони, Шекеринска негира

Вулин тврди дека Скопје е центар на шпиони, Шекеринска негира

И синот на пратеникот Горан Мисовски се повлече од работното место

И синот на пратеникот Горан Мисовски се повлече од работното место

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ ЗА НЕПОТИЗАМ ВО НЕГОТИНО: Oва е начин на работење на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ ЗА НЕПОТИЗАМ ВО НЕГОТИНО: Oва е начин на работење на СДСМ

Филип Петровски: Изборот беше изрежиран, ќе собирам потписи

Филип Петровски: Изборот беше изрежиран, ќе собирам потписи