20 Март, 2023
0.0241

ДОДЕКА АЗИСКИТЕ БЕРЗИ РАСТАТ, ВОЛСТРИТ СТАГНИРА - фокусирани се на заработката на компаниите кои забележаа повисоки профити

Објавено во: Финансии 26 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

На Азиските берзи цените на акциите пораснаа четврти ден по ред, достигнувајќи нови највисоки нивоа во последните седум месеци, но тргувањето е претпазливо бидејќи економските показатели не се многу импресивни. Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион, без Јапонија, зајакна 0,5 отсто и достигна ново седуммесечен максимум.

Истовремено, на токиската берза индексот Никеи ослабе за 0,2 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја, Сингапур и Хонг Конг пораснаа меѓу 0,6 и 1,9 отсто. Во Австралија и Шангај нема работа поради празници. 

Берзата во Хонг Конг утринава води по добивки, бидејќи инвеститорите го надополнуваат пропуштеното, со оглед на тоа што во тој град немаше работа во претходните три дена, кога поскапеа светските берзи.

Значително порасна и јужнокорејскиот индекс Коспи, иако утринава беше објавено дека бруто домашниот производ (БДП) на земјата паднал во четвртиот квартал од минатата година, првпат по повеќе од две години, за 0,4 отсто.

На другите пазари има претпазливост, исто како вчера на Вол стрит, по силниот раст на пазарот од почетокот на годината, инвеститорите веќе не се премногу ризични. Берзанските индекси во средата останаа речиси непроменети бидејќи деловните резултати на компаниите не се охрабрувачки, иако повеќето остварија поголема добивка од очекуваната.

Dow Jones се зголеми за 0,03 отсто, на 33.743 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,02 отсто, на 4.016 поени, а индексот Nasdaq за 0,18 отсто, на 11.313 поени.

Индексите го поминаа најголемиот дел од денот на негативна територија, само за да ги намалат загубите при крајот на тргувањето, при што Дау Џонс дури и ѕирка на позитивна територија.

Внимателноста на инвеститорите е последица на не многу впечатливите деловни резултати на компаниите, кои се под притисок поради високата инфлација и забавувањето на економскиот раст.

Извештаи досега се објавени од 95 компании од индексот S&P 500, од ​​кои 67 отсто забележале поголема добивка од очекуваната.

Сепак, аналитичарите во истражувањето на Ројтерс проценуваат дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 паднала за 3 отсто во четвртиот квартал од минатата година во споредба со истиот период претходната година, додека на почетокот се очекуваше пад на заработката од 1,6 отсто. на годината.

Пазарот е поддржан од надежта на инвеститорите дека американската централна банка ќе ги зголеми каматните стапки на февруарската седница за само 0,25 процентни поени, а не за 0,50 поени, како на последната сесија лани.

Покрај тоа, инвеститорите се надеваат дека конечната каматна стапка, со која ФЕД ќе го запре циклусот на покачување, би можела да биде помала од 5 отсто, иако повеќето лидери на ФЕД велат дека ќе треба да ги зголемат стапките над нивото од 5 отсто за да ја ограничат инфлацијата.

Внимателно вчера се тргуваше и на европските берзи. Лондонски FTSE индексот ослабе за 0,16 отсто, на 7.744 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 0,08 отсто, на 15.081 поен, а париски CAC за 0,09 отсто, на 7.043 поени.

И на валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути значително падна. Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 101,53 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 101,92 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од вчерашните 130,50 на 129,20 јени. Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0920 долари, додека вчера во ова време беше 1,0890 долари.

Цените на нафтата, пак, благо пораснаа, по вчерашниот пад. Цената на барелот на лондонскиот пазар се зголеми за 0,14 отсто, на 86,25 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,42 отсто, на 80,50 долари.

Можеби ќе ве интересира

ЗА СЕКОЈ СЛУЧАЈ - швајцарската Влада и централна банка досега за УБС и Кредит Свис обезбедија 260 милијарди франци

ЗА СЕКОЈ СЛУЧАЈ - швајцарската Влада и централна банка досега за УБС и Кредит Свис обезбедија 260 милијарди франци

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА ФИСКАЛНИ, ОСОБЕНО ЗА ПОБОГАТИТЕ - прагот за поврат преку МојДДВ се зголемува на 2.100 денари

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА ФИСКАЛНИ, ОСОБЕНО ЗА ПОБОГАТИТЕ - прагот за поврат преку МојДДВ се зголемува на 2.100 денари

ЊУЈОРШКА БАНКА ГО КУПУВА ГЛАВНИОТ ДЕЛ НА SIGNATURE BANKI - сумата изнесува 2,7 милијарди долари

ЊУЈОРШКА БАНКА ГО КУПУВА ГЛАВНИОТ ДЕЛ НА SIGNATURE BANKI - сумата изнесува 2,7 милијарди долари

ИТЕН СОСТАНОК ВО ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - се собираат членовите на Надзорниот одбор, тема се потресите на пазарите

ИТЕН СОСТАНОК ВО ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - се собираат членовите на Надзорниот одбор, тема се потресите на пазарите

СЕ ЈАВИ ТРИФУН КОСТОВСКИ, ПОРАНЕШНИОТ ГАЗДА: Зградата на бившата Еуростандард банка не смее да биде подолу од 12 милиони евра

СЕ ЈАВИ ТРИФУН КОСТОВСКИ, ПОРАНЕШНИОТ ГАЗДА: Зградата на бившата Еуростандард банка не смее да биде подолу од 12 милиони евра

ПАНТЕЛЕОН ГС ЈА КУПУВА ЗГРАДАТА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА? Понудивме 5,37 милиони евра - се очекува одобрување од Собранието на доверители

ПАНТЕЛЕОН ГС ЈА КУПУВА ЗГРАДАТА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА? Понудивме 5,37 милиони евра - се очекува одобрување од Собранието на доверители

ПАРИТЕ НА НАШИТЕ БАНКИ СЕ ГЛАВНО ДОМА, БЕЗБЕДНИ СЕ ЦЕЛОСНО ОД ПОТРЕСИТЕ НАДВОР - гувернерката Ангеловска-Бежоска за Фактор

ПАРИТЕ НА НАШИТЕ БАНКИ СЕ ГЛАВНО ДОМА, БЕЗБЕДНИ СЕ ЦЕЛОСНО ОД ПОТРЕСИТЕ НАДВОР - гувернерката Ангеловска-Бежоска за Фактор

КОЛКУ СЕ ГОЛЕМИ И МОЌНИ НАШИТЕ БАНКИ, ФАКТОР СО НАЈНОВИ БРОЈКИ - еве ја активата, НБМ вели „Пропаста на СВБ ништо не им може“

КОЛКУ СЕ ГОЛЕМИ И МОЌНИ НАШИТЕ БАНКИ, ФАКТОР СО НАЈНОВИ БРОЈКИ - еве ја активата, НБМ вели „Пропаста на СВБ ништо не им може“

ГРЧКАТА НБГ ГИ НАДМИНА СИТЕ ОЧЕКУВАЊА - лани оствари основна оперативна добивка од 700 милиони евра, раст за дури 57 отсто

ГРЧКАТА НБГ ГИ НАДМИНА СИТЕ ОЧЕКУВАЊА - лани оствари основна оперативна добивка од 700 милиони евра, раст за дури 57 отсто