22 Октомври, 2019
0.0176

Дури и Германците знаат да потфрлат: Македонецот долго време чека за работна виза

Објавено во: Економија 18 Март, 2019

Македонците во просек чекаат над една година за да добијат работна виза за Германија, гласи оговорот на Бундестагот што го обработи за прашањето на партијата Левица.

Податокот е формулиран во просек за сите земји од Западен Балкан - Македонија, Србија, БИХ, Албанија, Црна Гора и Косово.

Како причина се наведува преоптовареноста на германските амбасади и конзулати и покрај дополнителниот персонал кој го добиле од германското МНР.

Левица ова прашање го постави во кричички контекст кон властите, сметајќи дека со толку долго време на чекање работодавците во Германија не может да направат добар план.Можеби ќе ве интересира

СКОК НА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА: Maкедоцните во август заработувале повеќе од лани истиот период

СКОК НА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА: Maкедоцните во август заработувале повеќе од лани истиот период

Бектеши: Предвремените избори ќе се одразат врз економијата

Бектеши: Предвремените избори ќе се одразат врз економијата

Ова се цените по кои ќе се точат бензини и дизел неделава

Ова се цените по кои ќе се точат бензини и дизел неделава

ФИРМИТЕ ПРЕПЛАШЕНИ ОД ИЗБОРИТЕ - никој нема да работи цела година

ФИРМИТЕ ПРЕПЛАШЕНИ ОД ИЗБОРИТЕ - никој нема да работи цела година

„Прилепска пиварница“ има 76.000 евра од продажба просечно дневно

„Прилепска пиварница“ има 76.000 евра од продажба просечно дневно

Ѓорче Петров ќе биде осветлен за милион денари месечно

Ѓорче Петров ќе биде осветлен за милион денари месечно

Општина Куманово ќе се подновува со возила вредни 94 илјади евра

Општина Куманово ќе се подновува со возила вредни 94 илјади евра

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

Се бара укинување на законот кој ќе им ги зголеми давачките на пазарџиите од 2020 година

Се бара укинување на законот кој ќе им ги зголеми давачките на пазарџиите од 2020 година