19 Август, 2018
0.3055
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Две опции за „Веибо“- повторно обновување или стечај

Објавено во: Македонија 19 Февруари, 2018

Две опции за „Веибо“, стечај или нов капитал со што би продолжила компанијата да работи и би се раздолжила кон своите доверители, соопшти вицепремиерот за економски прашања  Кочо Анѓушев.

– На еден или на друг начин вработените во Крива Паланка ќе ги земат своите заостанати плати. Среќна околност е што во стечајната постапка би имало повеќе капитал за надмирување отколку што има обврски кон сите доверители вклучително и вработените на кои им должи три плати, рече Анѓушев во одговор на прашање по потпишувањето договор за државна помош со германската компанија „ВИК“ во Владата.

На двочасовниот состанок помеѓу вицепремиерот и сопственикот на „Веибо груп“ се зборувало за тоа како фирмата дошло до ова ниво, што било договорено со претходната влада, што не се исполнило, како не се нашла доволно работна сила( инаку било договорено да се вработат 2000 работници за плата од 150 евра)и ред други прашања.

– Сопственикот не успеал да обезбеди  доволна работа и нема доволна ликвидност на компанијата и во моментов ја изгуби деловната активност. Неговата сметка е блокирана и на вработените им должи три плати, во  висина од околу 300 илјади евра, и заостанати побарувања од други  доверители, пред се од градежни компании кои граделе во неговиот  капацитет и од една од македонските банки во вкупна вредност од 700 илјади евра. Има две можности за решение на проблемот да донесе  капитал и да се раздолжи кон сите доверители и да продолжи да работи или да оди под стечај доколку поминат 45 дена од неговата блокада, појасни Анѓушев.

Можеби ќе ве интересира

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

(ГАЛЕРИЈА) Отворен ден за граѓаните на Воениот стадион во Градскиот парк по повод Денот на АРМ

(ГАЛЕРИЈА) Отворен ден за граѓаните на Воениот стадион во Градскиот парк по повод Денот на АРМ

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот