15 Април, 2021
0.0242

ЕДНО ДЕЛО ЗАСТАРУВА: Казната за Мијалков ќе се намали од 12 на 9 години затвор

Објавено во: Македонија 06 Март, 2021

Наместо 12, екс шефот на тајната полиција, Сашо Мијалков, ќе има реална казна затвор од 9 години.

ТВ 24 пишува дека делото „примање награда за противзаконито влијание“, кое се однесува на уништување на опремата за прислушување, му застарува на 28 март.

Имено, пред шест години на овој датум било преземено последното дејствије во овој случај, што значи дека за дваесетина дена настапува апсолутна застареност. Пресудата за нелегалното прислушување јавно се читаше, но периодов се пишува и во неа ќе влезе ова дело, изјавил за ТВ 24 судијата Владимир Туфегџик.

„Писмено изготвената пресуда ќе биде онаква како што е објавена, со сите три дела, дали некое понатаму застарело или не, ќе си констатира Апелација ако има жалби“, изјавил Туфегџиќ.

Во „Таргет-Тврдина“ има две дела за кои беше неправосилно осуден, прво дека формирал злосторничко здружување  за нелегално да прислушува и дека ја злоупотребил положбата како шеф на тајната полиција.

Можеби ќе ве интересира

Јанша му потврдил на Мицкоски дека не постои нон пејпер кој ги „чепка“ границите на Балканот

Јанша му потврдил на Мицкоски дека не постои нон пејпер кој ги „чепка“ границите на Балканот

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

СПУТНИК V произведен во Торлак ќе биде и за земјите од соседството, но сега нема потреба да нарачуваме дополнителни количини, кажа Филипче

СПУТНИК V произведен во Торлак ќе биде и за земјите од соседството, но сега нема потреба да нарачуваме дополнителни количини, кажа Филипче

На 28.април пристигнуваат сите 200.000 вакцини од Кина: Филипче добил потврда од Кинеската амбасада во Скопје

На 28.април пристигнуваат сите 200.000 вакцини од Кина: Филипче добил потврда од Кинеската амбасада во Скопје