15 Декември, 2019
0.0165

ЕПП со послаб резултат на евро-изборите, помалите добија повеќе

Објавено во: Свет 27 Мај, 2019

Европската народна партија со 173 места е победник и повторно е најсилен политички блок во Европската унија, но централно-десничарите имаат послаб резултат во споредба со претходното гласање во 2014 година за 38 места помалку.

Овој пат ЕПП нема да можат да обезбедат апсолутно мнозинство заедно со социјалистите и демократите. Централно-левите се втори по сила и како пратеничка група ќе имаат 152 места во ЕП, односно 33 помалку од претходно. 

Владеачките партии на германската канцеларка Ангела Меркел и на францускиот претседател Емануел Макрон доживеаја порази.

Либералната АЛДЕ бележи подем и има 108 пратенички места, а исто така и Зелените кои имаат 67 пратенички места.

Во 28-те земји членки на ЕУ, одзивот изнесува околу 50,5 отсто и веројатно е најголем во последните 20 години.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) НАСИЛНИ СУДИРИ ВО БЕЈРУТ: Демонстрациите излегоа од контрола

(ФОТО+ВИДЕО) НАСИЛНИ СУДИРИ ВО БЕЈРУТ: Демонстрациите излегоа од контрола

Чеченци планирале да извршат масакр за Божиќ во Виена

Чеченци планирале да извршат масакр за Божиќ во Виена

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС НА ФИЛИПИНИТЕ: Загина дете откако врз него се урнал ѕид

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС НА ФИЛИПИНИТЕ: Загина дете откако врз него се урнал ѕид

Активистката Грета се извини за изјавата дека политичарите треба да бидат „турнати до ѕид“

Активистката Грета се извини за изјавата дека политичарите треба да бидат „турнати до ѕид“

(ФОТО) Аеродром во Литванија ја откри елката: Украсите кријат неверојатна порака

(ФОТО) Аеродром во Литванија ја откри елката: Украсите кријат неверојатна порака

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот