30 Јуни, 2022
0.0281

Ердоган вели дека Мицотакис за него веќе не постои

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис повеќе не постои за него. 

Ова изјава Ердоган ја даде по забелешките и критиките за Турција.  Во телевизиско обраќање по состанокот на владата, Ердоган рече дека Мицотакис зборувал против Турција и побарал од Конгресот на САД да не дозволи борбени авиони Ф-16 да и се продаваат на Турција.

„Тој веќе постои за мене. Никогаш нема да се согласам да се сретнам со него. Ќе продолжиме напред со чесни политичари“, рече турскиот претседател. 

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден бара од Конгресот да ја одобри продажбата. Мицотакис предупреди на заедничката седница на Конгресот против поддршката на предложената воена продажба на Бајден на Турција, тврдејќи дека таквиот потег може да создаде дополнителна нестабилност во регионот. Односите на двете земји не се на завидно ниво. 

Можеби ќе ве интересира

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот

Румен Радев утре ќе му го додели мандатот на Кирил Петков

Румен Радев утре ќе му го додели мандатот на Кирил Петков

На атрактивните грчки острови нагло порасна бројот на инфицирани со коронавирусот

На атрактивните грчки острови нагло порасна бројот на инфицирани со коронавирусот

Вучиќ вели дека ќе има напад на северот на Косово до 1 октомври

Вучиќ вели дека ќе има напад на северот на Косово до 1 октомври

Отровна змија касна жена на плажа во Сплит

Отровна змија касна жена на плажа во Сплит

Анкетa покажа колкав процент од Србите ги сметаат Македонците за братски народ

Анкетa покажа колкав процент од Србите ги сметаат Македонците за братски народ

ГОЛЕМ ИЗВЕШТАЈ ОБЈАВИ ХАЛМЕД: Два смртни случаи поврзани со вакцинација, еден со АстраЗенека и вториот со Јансен

ГОЛЕМ ИЗВЕШТАЈ ОБЈАВИ ХАЛМЕД: Два смртни случаи поврзани со вакцинација, еден со АстраЗенека и вториот со Јансен

НА СИТЕ НИ БЕШЕ ЧУДНО ШТО ТОЈ СО ГОДИНИ Е ВО РУСИЈА, А КУЌАТА ИМ Е НЕСРЕДЕНА - со љубовникот го „забетонирале“ сопругот, а кажувала дека е во странство

НА СИТЕ НИ БЕШЕ ЧУДНО ШТО ТОЈ СО ГОДИНИ Е ВО РУСИЈА, А КУЌАТА ИМ Е НЕСРЕДЕНА - со љубовникот го „забетонирале“ сопругот, а кажувала дека е во странство

Брнабиќ: До крајот на денот отпремнина за 492 работници на Фиат

Брнабиќ: До крајот на денот отпремнина за 492 работници на Фиат