30 Јули, 2021
0.0201

Eве што пишуваат светските и регионални медиуми за договорот за името

Објавено во: Македонија 17 Јуни, 2018

Во светските медиуми денеска се најде и веста за потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција.

Вашингтон пост, Ројтерс , Би-Би-Си  и ДПА наведуваат дека договорот има за цел да го реши деценискиот спор меѓу двете земји, но и дека  треба да биде одобрен од страна на двата парламента, а во Македонија и со референдум.

Според Франс Прес Грција и Македонија потпишаа историски прелиминарен договор за преименување на малата балканска земја во Република Северна Македонија, завршувајќи го спорот меѓу двата соседи од 1991 година.  Договорот има за цел да почне да го одмотува еден од најдолгите - и дефинитивно најапсурден - дипломатски спор, кој почна пред 27 години кога Македонија прогласи независност.

Извештаите во бугарските медиуми засега се речиси без коментари, само информации дека е потпишан во грчко село на брегот на Преспанското езеро, и истакнуваат дека „историскиот договор е факт“ и потенцираат дека Ципрас од Заев доби црвена вратоврска. Бугарските медиуми исто така ја пренесуваат и пораката на Фејсбук на премиерот Бојко Борисов, кој ги поздрави премиерите на Македонија и Бугарија и напиша дека договорот за спорот за името го отвора патот на Република Македонија кон ЕУ и НАТО. 

Под наслови „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна Македонија – историски договор меѓу Атина и Скопје“, електронските изданија на српските медкуми денеска јавуваат за пoтпишувањето на договорот. 

За албанските медиуми потпишан е  историски договор, со што е ставен  крај на долгогодишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија. 

Веста со слични наслови ја пренесуваат и хрватските медиуми. 

Можеби ќе ве интересира

Мицкоски имал сообраќајка

Мицкоски имал сообраќајка

ФАКТОР НА ДЕНОТ: „Мини Шенген“ стана „Отворен Балкан“, ќе донесе придобивки за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: „Мини Шенген“ стана „Отворен Балкан“, ќе донесе придобивки за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

Гардев вели дека позицијата на Бугарија кон Македонија треба да ја објаснат на западните партнери

Гардев вели дека позицијата на Бугарија кон Македонија треба да ја објаснат на западните партнери

Вучиќ кажа дека од Македонците бараат само пријателство, не бараат територија, ниту јазик

Вучиќ кажа дека од Македонците бараат само пријателство, не бараат територија, ниту јазик

Од сопругот украла пари и заминала прво во БиХ, а потоа и во Швајцарија

Од сопругот украла пари и заминала прво во БиХ, а потоа и во Швајцарија

Апасиев: Македонци има, имало и ќе има без оглед дали политичарите преговараат за тоа како ќе ни се вика јазикот

Апасиев: Македонци има, имало и ќе има без оглед дали политичарите преговараат за тоа како ќе ни се вика јазикот

ИЗМЕНИТЕ ПОМИНАА ВО СОБРАНИЕ: Има 16 услови врз основа на кои луѓето ќе можат да добијат државјанство

ИЗМЕНИТЕ ПОМИНАА ВО СОБРАНИЕ: Има 16 услови врз основа на кои луѓето ќе можат да добијат државјанство

Собранието ја изгласа Резолуцијата, утврдени се македонските црвени линии

Собранието ја изгласа Резолуцијата, утврдени се македонските црвени линии

ДИРЕКТОРОТ НА ФИТР, КОСТА ПЕТРОВ, Е ВО ГИПС - си ги скршил двете раце возејќи велосипед

ДИРЕКТОРОТ НА ФИТР, КОСТА ПЕТРОВ, Е ВО ГИПС - си ги скршил двете раце возејќи велосипед