25 Март, 2018
0.0655

Еврото ја добива битката, „швајцарецот“ на колена

Објавено во: Економија 20 Септември, 2017

Доларот забележа осумнеделен максимум во однос на јенот во очекување креаторите на модерната политика на ФЕД да разговараат за монетарното затегнување.

Доларот зајакна на дури 111, 88 јени, што е највисоко ниво од 26 јули, но се врати повторно на 111, 61 јени.

Во однос на еврото, јенот ослабнал на 21-месечен минимум.

Единствената валута се тргувала на 134,16 јени, зајакнувајќи за половина процент во однос на јапонскиот јен и достигнувајќи највисоко ниво од декември 2015 година.

Уште една сигурна валута, швајцарскиот франк, забалежа повеќегодишен минимум спрема еврото.

Еврото зајакна на највисоко ниво во однос на швајцарскиот франк од 15 јануари 2015 година, кога централната банка на Швајцарија ја укина горната граница на домашната валута во однос на еврото.

Фунатата се стабилизирала над ниво од 1,34 долари, опоравувајќи се од претходниот еднопроцентен пад.

Можеби ќе ве интересира

Асанж со жесток напад врз Марк Цукерберг - Бришете Facebook

Асанж со жесток напад врз Марк Цукерберг - Бришете Facebook

Ќе остане ли Македонија без гувернер се до нови претседателски избори?

Ќе остане ли Македонија без гувернер се до нови претседателски избори?

Владата еднострано ќе го раскине договорот за концесија на „Казандол“

Владата еднострано ќе го раскине договорот за концесија на „Казандол“

МЕПСО ги гаси светлата на „Часот на планетата Земја“

МЕПСО ги гаси светлата на „Часот на планетата Земја“

За прв пат се лета директно од Европа до Австралија

За прв пат се лета директно од Европа до Австралија

Криптовалутата ПЕТРО ќе се конвертира во руски Рубљи

Криптовалутата ПЕТРО ќе се конвертира во руски Рубљи

СНЕЖАНА ДЕНКОВСКА: Имаме недостиг на работна сила за сите занаети иако имаме голем број невработени

СНЕЖАНА ДЕНКОВСКА: Имаме недостиг на работна сила за сите занаети иако имаме голем број невработени

За СДСМ растот на платите е потврда за нивните мерки, ВМРО-ДПМНЕ го тврди спротивното

За СДСМ растот на платите е потврда за нивните мерки, ВМРО-ДПМНЕ го тврди спротивното

Кој е најатрактивниот банкарски депозит по видување во Македонија?

Кој е најатрактивниот банкарски депозит по видување во Македонија?