07 Декември, 2022
0.0347

ЕВРОТО ЗАЈАКНА, ДОЛАРОТ ПАДНА - Се очекува ЕЦБ повторно да ги зголеми каматните стапки

Објавено во: Финансии 03 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

На светските берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна минатата недела, при што еврото се помести од најниското ниво во последните 20 години, бидејќи Европската централна банка може повторно агресивно да ги зголеми каматните стапки поради високата инфлација.

Индексот на доларот, кој го покажува движењето на американската вредност во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела ослабна за 0,7 отсто, на 112,17 поени.

Истовремено, доларот се лизна за 1,15 отсто во однос на европската валута, па цената на еврото достигна 0,9802 долари. Курсот на доларот зајакна во однос на јапонската валута за 1 отсто, на 144,75 јени.

По две недели силен раст, вредноста на доларот во однос на кошничката валути падна минатата недела, иако на почетокот на неделата не се чинеше дека ситуацијата ќе се развива во таа насока, пишува Блиц.рс.

Имено, индексот на доларот се проби над нивото од 114 поени за прв пат по 20 години, што главно беше последица на слабоста на британската валута. Во понеделникот фунтата потона на рекордно ниско ниво од 1,0327 долари, бидејќи економскиот план на новата влада ги зголеми стравувањата на пазарот дека британските јавни финансии ќе бидат претерано растегнати.

Имено, новата влада најави намалување на даноците и инвестициските стимулации за поддршка на стопанството кое би го финансирала со најголемиот долг од 1972 година. Критичарите велат дека овие економски мерки ќе бидат од корист за богатите, а јавниот долг нагло ќе се зголеми во време на раст на каматите.

Британската централна банка пред една недела ги зголеми каматните стапки за 0,50 процентни поени, седма сесија по ред и соопшти дека економијата веројатно веќе е во рецесија.

Сепак, во втората половина од неделата фунтата закрепна, благодарение на интервенциите на централната банка на пазарот на обврзници за стабилизирање на приносите и пораките дека ќе направи се што е потребно за да го стабилизира девизниот курс. Благодарение на ова, фунтата се врати на над нивото од 1,11 долари до крајот на неделата.

Слично се развиваше и состојбата со еврото. Главно поради турбуленциите на британската валута, цената на еврото потона на почетокот на неделата на само 0,9528 долари, ново највисоко ниво во последните 20 години. Но, подоцна еврото ги надомести сите загуби на неделно ниво и зајакна во однос на американската валута.

Порастот на еврото е благодарение на очекувањата дека Европската централна банка (ЕЦБ) повторно ќе ги зголеми клучните каматни стапки за 0,75 процентни поени на сесијата во октомври, бидејќи инфлацијата во еврозоната не стивнува.

На ова најпрвин укажа фактот што во Германија во септември инфлацијата скокна на 10,9 отсто, што е највисока од 1996 година и значително повисока од очекуваното. Потоа во петокот беше објавено дека инфлацијата во еврозоната во истиот месец достигна 10 отсто, што е ново рекордно ниво од постоењето на блокот.

Покрај ЕЦБ, ФЕД најверојатно ќе продолжи со агресивно зголемување на каматните стапки, па останува да се види како ќе се развива ситуацијата во наредните недели.

Во третиот квартал еврото ослабе за 6,5 отсто во однос на доларот, што е негов најголем квартален пад од крајот на 2016 година.

Во однос на јапонската валута, доларот во третиот квартал зајакна за 6,7 отсто, а во однос на британската фунта за 8,3 отсто.

Од почетокот на годината, доларот зајакна за околу 17 отсто во однос на кошницата валути, па е на пат кон својот најголем годишен приход барем од 1970-тите.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

“КРВОПРОЛЕВАЊЕ“: Како колапсот на FTX предизвика домино ефект што уништи толку многу компании?

“КРВОПРОЛЕВАЊЕ“: Како колапсот на FTX предизвика домино ефект што уништи толку многу компании?

ГОЛДМАН САКС ПЛАНИРА АКВИЗИЦИИ НА КРИПТО КОМПАНИИТЕ - вложувачите бараат прилики за купување по пониски цени

ГОЛДМАН САКС ПЛАНИРА АКВИЗИЦИИ НА КРИПТО КОМПАНИИТЕ - вложувачите бараат прилики за купување по пониски цени

Економски експерт предупредува: Ова е најголемиот балон во светската историја

Економски експерт предупредува: Ова е најголемиот балон во светската историја

ДРЖАВИ СО НАЈВИСОКА ИНФЛАЦИЈА - еве кои земји ги заземаат првите три места

ДРЖАВИ СО НАЈВИСОКА ИНФЛАЦИЈА - еве кои земји ги заземаат првите три места

БЕНКМЕН-ФРИД СЕ СОГЛАСИ ДА СВЕДОЧИ - Крипто клинецот сака пред Претставничкиот дом на САД да докаже дека не е измамник

БЕНКМЕН-ФРИД СЕ СОГЛАСИ ДА СВЕДОЧИ - Крипто клинецот сака пред Претставничкиот дом на САД да докаже дека не е измамник

И МИЛИОНЕРИТЕ СЕ ГРИЖАТ ЗА СВОЈАТА ПЕНЗИЈА - велат дека сега има многу проблеми, ќе работат уште долго

И МИЛИОНЕРИТЕ СЕ ГРИЖАТ ЗА СВОЈАТА ПЕНЗИЈА - велат дека сега има многу проблеми, ќе работат уште долго

ЦРНА ГОДИНА ЗА НАЈГОЛЕМИТЕ КРИПТО КОМПАНИИ Цените на биткоинот паднаа за 65 отсто, целосен колапс на Луна

ЦРНА ГОДИНА ЗА НАЈГОЛЕМИТЕ КРИПТО КОМПАНИИ Цените на биткоинот паднаа за 65 отсто, целосен колапс на Луна

Доларот на 16-неделен минимум во однос на конкурентите, еврото стабилно

Доларот на 16-неделен минимум во однос на конкурентите, еврото стабилно

БЕСИМИ: Во наредниот период ќе работиме на даночен модел со кој ќе постигнеме правичност и рамноправност

БЕСИМИ: Во наредниот период ќе работиме на даночен модел со кој ќе постигнеме правичност и рамноправност