13 Јули, 2020
0.0318

Филип Морис го прошири своето работење во Грција

Објавено во: Балкан 29 Август, 2013

Меѓународниoт производител на цигари Филип Морис денеска најави формирање на европски дистрибутивен центар во Грција, како дел од својата програма за ширење во задолжена земја. „Договорот што го потпишавме во февруари, нашиот магацин во Агринион сега ќе се претвори во дистрибутивен центар на Филип Морис за цела Европа", рече извршниот директор во Грција, Никос Теофилополус, јавува Франс Прес. Кон крајот на февруари, Филип Морис се обврза да ги купи половина од грчкото производство на цигари во наредните три години. Агринион беше познат по производството на цигари, но е соочен во последниве години со загуба на репутацијата. „За Филип Морис, Грција е земја од стратешко значење во однос на ориентален тутун. Во текот на изминатата деценија, нашите инвестиции во Грција надминаа 600 милиони евра, "рече Теофилополус по состанокот со грчкиот премиер Антонис Самарас. Од почетокот на должничката криза грчката економија се обидува да закрепне бидејќи претрпе голема штета поради сериозната рецесија и се соочи со скок на стапката на невработеност до 27 отсто.

Можеби ќе ве интересира

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Вработени двајца имами за Аја Софија

Вработени двајца имами за Аја Софија

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните