16 Јули, 2019
0.0442

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев и Мицкоски одат на дуел, книгата на Андов забранета

Објавено во: Македонија 21 Март, 2019

За идната недела е закажан дуел меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. 

Тие ќе се соочат во вторник, на Канал 5 телевизија. Дуелот започнува во 18:30 часот.

Двајцата политички лидери го потврдиле своето присуство.

По тужбата од Фрчковски судот ја забрани продажбата на книгата “До атентатот и по него” на Стојан Андов .

Како што стои во решението од судот оваа има наслов кој имплицира вмешаност во атентатот на Глигоров на Фрчкоски поради повреда на личните права на тужителот Љубомир Фрчкоски.

Мерката е привремена а решението на судот се однeсува на сите кои вршат продажба на книгата, располагаат со неа и ја нудат на користење како библиотеки, книжарници, издавачки куќи.

Македонските џихадисти добија казни од 6 до 9 години затвор.  На шест обвинети за војување во Сирија, Елмедин Османи, Ахмед Џенгис, Орхан Жупани, Бујамин Фетон, Ибрахим Шабани и Алмир Миртовски, судот им изрече 6 -годишна казна затвор, а  казна од 9 години доби Сафер Рамадани кој бил и припадник на „Исламска држава“ и одговараше и за терористичка организиација. Овие казни ги добија откако пред два дена на судењето признаа вина, изразија жалење и ветија дека нема да прават нови кривични дела.

ВМРО-ДПМНЕ има забелешки од 120 страници за Законот за СЈО.

Преку претседателот на правната комисија Тони Менкиновски, партијата ги искажа своите забелешки околу новиот закон за СЈО.

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на претседател на Македонија, се огласи на Фејсбук и побара нејзиниот син да го остават на мир и да не го злоупотребуваат во политичката кампања, откако на социјалните мрежи се појави фотографија како во парк свири на кавал и собира добротворен прилог.

Можеби ќе ве интересира

Реакција од новинар на 1ТВ: Глупоста на Катица да не ни ги уништи идеалите

Реакција од новинар на 1ТВ: Глупоста на Катица да не ни ги уништи идеалите

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција