05 Август, 2020
0.0228

(ФОТО) Стигнаа последните осум автобуси - скопјани ќе се возат еколошки

Објавено во: Македонија 13 Јули, 2020

Утрово во главниот град стигнаа последните осум автобуси, од вкупно 33-те автобуси кои ги набави Град Скопје, за јавниот градски превоз.

Фактор објавува фотографии од осумте автобуси.

Од овие осум автомуси, седум се зглобни, а еден е соло. 

Со пристигнувањето на новите автобуси, всушност е заокружена набавката на вкупно 33 нови автобуси, кои Град Скопје ги добива согласно дговорот за нивната набавка. 

Од ЈСП Скопје велат дека сега единствено треба да се почека автобусите да поминат низ неопходните интерни процедури, по што ќе бидат ставени во сообраќај. 

Пред неколку дена ЈСП пушти во сообраќај 25 автобуси кои беа стигнати во првата фаза. 

Новите автобуси се на течен нафтен гас, германски МАН, а за нив тендерот го доби „Ауто Хрватска ПСЦ“.

Можеби ќе ве интересира

Албански полицајци уапсиле двајца македонски државјани барани со потерница од Австрија и Словенија

Албански полицајци уапсиле двајца македонски државјани барани со потерница од Австрија и Словенија

Мицкоски порача: Остануваме опозиција ако не успееме во преговорите

Мицкоски порача: Остануваме опозиција ако не успееме во преговорите

КОВИД БИЛАНС: Починаа шест лица, 88 новозаразени од 1.507 тестирања

КОВИД БИЛАНС: Починаа шест лица, 88 новозаразени од 1.507 тестирања

(ВИДЕО) РАДОСТ: Некои жители на ЗОО-Скопје уживаат под дождовните капки

(ВИДЕО) РАДОСТ: Некои жители на ЗОО-Скопје уживаат под дождовните капки

АГИМ НУХИУ ГИ УЖИВА НЕКОЛКУТЕ ДЕНА КАКО ПРВ ЧОВЕК НА МВР - ќе биде на тоа место до формирањето на новата влада

АГИМ НУХИУ ГИ УЖИВА НЕКОЛКУТЕ ДЕНА КАКО ПРВ ЧОВЕК НА МВР - ќе биде на тоа место до формирањето на новата влада

ТРАГЕДИЈА ВО КИЧЕВО: Малолетник починал од струен удар

ТРАГЕДИЈА ВО КИЧЕВО: Малолетник починал од струен удар

ИЗВАШТАЈ НА ИЈЗ: Новозаразени со Ковид-19 се регистрирани во 28 града во последната недела на јули

ИЗВАШТАЈ НА ИЈЗ: Новозаразени со Ковид-19 се регистрирани во 28 града во последната недела на јули

Нашите тројца војници во Либан не се во Бејрут и се безбедни

Нашите тројца војници во Либан не се во Бејрут и се безбедни

ПОГОДЕНА ПРОГНОЗА - силен дожд во Скопје

ПОГОДЕНА ПРОГНОЗА - силен дожд во Скопје