23 Март, 2018
0.0611

(ФОТО+ВИДЕО) ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ХРВАТСКА: Реките се излеваат, се прават насипи

Објавено во: Балкан 13 Март, 2018

Хрватска се соочува со поплави. 

Прогласена е вонредна состојба во Хрватска Костајница, која ја поплави реката Уна. Пожарникарите прават насипи. 

Во Карловац утрово во седум часот, нивото на реката Корана било на 799 сантиметри со можноста да се зголеми уште едем сантиметар. Прогласена е вонредна состојба, а реката Купа била на 771 сантиметар.


Вонредна состојба е на сила и на подрачјето на рекaта Лика во Селиште.


Поради поплавите затворени се повеќе улици за сообраќај, а луѓето во овие населени места ноќта ја поминале во страв за своите домови и имоти. 


Можеби ќе ве интересира

Што мисли мнозинството во Грција за скопското прашање?

Што мисли мнозинството во Грција за скопското прашање?

КОСОВО ГИ САКА ПРЕШЕВО И МЕДВЕЃА: Што одговорија Србите?

КОСОВО ГИ САКА ПРЕШЕВО И МЕДВЕЃА: Што одговорија Србите?

Павлопулос кажа под кои услови Македонија може да влезе во ЕУ и НАТО

Павлопулос кажа под кои услови Македонија може да влезе во ЕУ и НАТО

Ѕанакопулос: Нема отстапки од ерга омнес и уставна ревизија

Ѕанакопулос: Нема отстапки од ерга омнес и уставна ревизија

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?