16 Декември, 2018
0.5630
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

(ФОТО+ВИДЕО) ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ХРВАТСКА: Реките се излеваат, се прават насипи

Објавено во: Балкан 13 Март, 2018

Хрватска се соочува со поплави. 

Прогласена е вонредна состојба во Хрватска Костајница, која ја поплави реката Уна. Пожарникарите прават насипи. 

Во Карловац утрово во седум часот, нивото на реката Корана било на 799 сантиметри со можноста да се зголеми уште едем сантиметар. Прогласена е вонредна состојба, а реката Купа била на 771 сантиметар.


Вонредна состојба е на сила и на подрачјето на рекaта Лика во Селиште.


Поради поплавите затворени се повеќе улици за сообраќај, а луѓето во овие населени места ноќта ја поминале во страв за своите домови и имоти. 


Можеби ќе ве интересира

Пола метро снег на Балканот

Пола метро снег на Балканот

Харадинај: Косовската армија е армија на мирот

Харадинај: Косовската армија е армија на мирот

Банско и Боровец ја отворија ски сезоната: Ова се цените на билетите

Банско и Боровец ја отворија ски сезоната: Ова се цените на билетите

Пројде и есента, а се уште има нови жртви од пожарот во Атика

Пројде и есента, а се уште има нови жртви од пожарот во Атика

Каракачанов: Нема да гласам за прием на Македонија во НАТО

Каракачанов: Нема да гласам за прием на Македонија во НАТО

(ВИДЕО) Ја пееше милитантната песна „Славна Македонија“, Ципрас го избрка

(ВИДЕО) Ја пееше милитантната песна „Славна Македонија“, Ципрас го избрка

Бараа, но не добија поништување на Договорот од Преспа

Бараа, но не добија поништување на Договорот од Преспа

(ВИДЕО) Вучиќ: Да се гази и руши Србија е добро

(ВИДЕО) Вучиќ: Да се гази и руши Србија е добро

Србија ја разгледува опцијата за интервенција на Косово

Србија ја разгледува опцијата за интервенција на Косово