25 Мај, 2018
0.3166
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

ГАСОТ СКАРА ТРИ ЗЕМЈИ: Кој на кого се закани?

Објавено во: Балкан 14 Февруари, 2018

Tурскиот претседател,  Реџеп Таип Ердоган ги предупреди Грција, Кипар и меѓународните организации кои се во потрага по природен гас во Средоземното Море да не „ја преминат линијата“ и да не ги загрозат правата на Турција.

Неговото предупредување е во период кога турски воени бродови продолжуваат со блокирање на достава на опрема за дупчење на Кипар кое го изведува италијанска компанија.

Турција се противи на барањето на нафта и тврди дека таквите постапки ги кршат правата на Турците кои живеат на Кипар.

Ненаселените острови Имиа кои во Турција се позната под името Кардак, долго време претставуваат проблем во односите помеѓу Турција и Грција имајќи предвид дека и двете земји имаат право на нив.

Ердоган ја предупреди Никозија да не ја преминува границата. Дотука се стигна, отако Анкара спречи еден италијански брод да изврши сондажи за гас крај брегот на Кипар.

Во основата на спорот е тврдењето на Турција дека делови од територијалните води на поделениот остров Кипар се под јурисдикција на кипарските Турци. Во нив турската државна нафтена компанија, исто така, врши сондажи за гас.

Од Кипар пак тврдат дека имаат суверено право на сондажи и ако тие се успешни, приходите ќе бидат поделени праведно при евентуално обединување на Островот.

Европската комисија, исто така, интервенираше во спорот, и портпаролот ја советуваше Турција да ги задржи добрите односи со своите соседи.

„Негативните изјави кои ги прекршуваат добрососедските односи треба да се избегнуваат, особено во пресрет на средбата во Варна“- изјави Маргаритис Схинас, портпарол на Европската комисија.

Кипар е поделен уште од 1974 година, кога турските трупи извршија инвазија и го окупираа северниот дел на островот.

Можеби ќе ве интересира

За Нова Демократија Илинденска Македонија не може да биде победа за Грците

За Нова Демократија Илинденска Македонија не може да биде победа за Грците

Ципрас со поддршка за Бутарис, а тој бара да се најдат виновниците за нападот

Ципрас со поддршка за Бутарис, а тој бара да се најдат виновниците за нападот

Седум земјотреси ја погодија Грција

Седум земјотреси ја погодија Грција

Ципрас: Во преговорите треба да земеме нешто што веќе 70 години е дадено

Ципрас: Во преговорите треба да земеме нешто што веќе 70 години е дадено

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

ГРЦИЈА НА МЕТА: Предупредуваат за покачување на цените на горивата за 2,5 евра

ГРЦИЈА НА МЕТА: Предупредуваат за покачување на цените на горивата за 2,5 евра

„Медикус“ казнета за илегална трговија со човечки органи

„Медикус“ казнета за илегална трговија со човечки органи

ГРЧКИ МЕДИУМИ ЗА СРЕДБАТА ВО ЊУЈОРК: Предлогот Илинденска Македонија го уназади договорот

ГРЧКИ МЕДИУМИ ЗА СРЕДБАТА ВО ЊУЈОРК: Предлогот Илинденска Македонија го уназади договорот

Масовна прослава на празникот Св.Кирил и Методиј во Бугарија

Масовна прослава на празникот Св.Кирил и Методиј во Бугарија