07 Август, 2022
0.0211

Газпром бара официјален доказ дека турбината не е под санкции

Објавено во: Економија 05 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Газпром сака да ја добие поправената турбина за Северен тек 1, но важно е компанијата да добие официјална потврда дека турбината не е под санкции, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

- Газпром сака да ја добие оваа турбина, но не е Газпром тој што воведе санкции. Во овој случај, важно е Газпром да добие правни документи во кои се наведува дека турбината не е под санкции. Само зборовите апсолутно не се доволни во овој случај - им рече Песков на новинарите, пишува ТАСС, пренесува „Ртв“.

„Газпром“ во средата објави дека испораката на турбината „Северен тек 1“ сега не е можна поради санкциите на Канада, Европската унија и Велика Британија, како и поради непочитување на договорните обврски на Сименс.

Можеби ќе ве интересира

Бројните пожари и високите температури не се доволна причина, нашиот јужен сосед се враќа на јагленот

Бројните пожари и високите температури не се доволна причина, нашиот јужен сосед се враќа на јагленот

ОТВОРЕН БАЛКАН ВОДИ КОН ПОГОЛЕМА РАЗМЕНА НА РАБОТНИЦИ, нема веќе визи за граѓаните

ОТВОРЕН БАЛКАН ВОДИ КОН ПОГОЛЕМА РАЗМЕНА НА РАБОТНИЦИ, нема веќе визи за граѓаните

Срби во последните неколку месеци купиле 15.000 недвижнини на Халкидики

Срби во последните неколку месеци купиле 15.000 недвижнини на Халкидики

Украина од 1 септември започнува со приватизација

Украина од 1 септември започнува со приватизација

ММФ до владите: Не ја субвенционирајте скапата струја, нека ја плаќаат цела потрошувачите

ММФ до владите: Не ја субвенционирајте скапата струја, нека ја плаќаат цела потрошувачите

Четврт бурек за скоро време би можел да достигне 100 денари

Четврт бурек за скоро време би можел да достигне 100 денари

„Бетон“ вели дека наишол на опструкции од Народна банка и Државни патишта во последното бележење на загуба

„Бетон“ вели дека наишол на опструкции од Народна банка и Државни патишта во последното бележење на загуба

ЕВН: Голем интерес кај домаќинствата за продажба на електрична енергија

ЕВН: Голем интерес кај домаќинствата за продажба на електрична енергија

Житото од Украина се доставува низ целиот свет

Житото од Украина се доставува низ целиот свет