01 Октомври, 2022
0.0474

Генерали Инвестмент: Сушата и високите температури се повеќе ги мачат европските економии

Објавено во: Економија 17 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Портфолио менаџерите во Генерали Инвестментс составија резиме за тековните случувања кои влијаат врз пазарот на капитал и актуелни совети за инвеститорите.

Пад на инфлацијата, пораст на девизниот курс во САД

Податоците за јулската инфлација во САД конечно ги покажаа првите знаци на смирување на растот на цените, што доведе до четврта последователна позитивна недела на берзите. Американскиот индекс S&P 500 на тој начин ги преполови загубите од првата половина на оваа година. По неколку последователни месеци на инфлација што ги надминуваше прогнозите на аналитичарите, новите податоци минатата недела донесоа олеснување. Цените во САД, мерени со индексот CPI, во јули пораснаа за 8,5% на годишна основа, што е за 0,2% помалку од прогнозата на аналитичарите и 0,6% помалку од јуни. Базичната инфлација, која ги исклучува цените на храната и енергијата, со 5,9% остана на истото ниво како во јуни. Многу позитивните реакции на инвеститорите и медиумите сугерираат дека ова е знак за брзо разрешување на кризата и враќање на инфлацијата на долгорочните трендови без централните банки да предизвикаат рецесија со драстично заострување на монетарната политика. Тоа е поглед низ розови очила, но по отскокнувањето на технолошкиот индекс Nasdaq за повеќе од 22% од дното во јуни, инвеститорите се гладни за објаснување што ќе го оправда ваквото силно и брзо враќање. И покрај тоа што инфлацијата покажува знаци на смирување, таа останува на многу високо ниво, а главен фактор за дезинфлацијата, односно пониската стапка на инфлација во јули, е падот на цената на нафтата. Евентуалниот обновен скок на цените на црното злато би ги размрдал картите и би ги променил изгледите и на реалната економија и на финансиските пазари, поради што прогнозите за инфлацијата за наредните месеци остануваат неизвесни или силно зависни од движењето на цените на нафтата.

Сушата во Европа добива сè поголеми размери

Сушата и високите температури се повеќе ги мачат европските економии. Недостигот од врнежи веќе извесно време предизвикува главоболки во земјоделството, а последниве недели димензиите на сушата се одразуваат и во други области. На многу места ескалираат проблемите со снабдувањето со вода за пиење. Поради малите речни текови, производството на електрична енергија од хидроцентралите е значително намалено, а речниот сообраќај е отежнат. Германската река Рајна, која игра многу важна улога во транспортот на горивата и индустриските стоки, веќе е премногу ниска за да можат да пловат некои товарни бродови, па многу компании се принудени да бараат логистички алтернативи. Сè на сè, во наредните месеци стариот континент ќе добие дополнителен дотурен шок, кој ќе биде најизразен токму во најпроблематичните области на енергија и исхрана. Високите цени на енергетските производи, особено на гасот и електричната енергија, уште повеќе ја влошуваат економската состојба. Изгледите за есен и зима одамна не се толку песимистички. Се чини дека рецесијата е единственото сценарио.

Измешани впечатоци на азиските пазари во развој

Во Кина, останува истата приказна – економскиот раст го попречуваат строгите мерки за спречување на локалните епидемии на ковид-19 и големи доцнења во изградбата на станови поради кризата со ликвидност во кинескиот сектор за недвижности. Меѓу неволните купувачи, вторите предизвикаа сè побројни бојкоти на отплатата на хипотеките. Откако продажбата на мало и индустриското производство не ги исполнија прогнозите на аналитичарите во јули, кинеската централна банка вчера повторно ја намали основната каматна стапка. Неодамна, индискиот пазар понуди неколку причини за задоволство, каде што индексот Sensex е веќе многу блиску до рекордните вредности од крајот на минатата година. Индија се чини дека ќе ја заврши 2022 година како најбрзо растечка голема економија во светот, а годишниот раст на БДП се очекува да биде 6,4%.

НЛБ прикажа добри резултати за првата половина од годината

Домашните акции ги следат позитивните движења на светските берзи. Движечки коњ на индексот SBI TOP во последните две недели беа акциите на Нова Љубљанска банка, која во првата половина од годинава ги зголеми приходите за 7% на годишна основа. Нето добивката се зголеми повеќе од двојно благодарение на преземањето на Sberbank. Со повисоките каматни стапки значително се зголемија и каматните приходи. Акциите на Luke Koper и Cinkarna Celje се претставија одлично во првата половина на август, додека акциите на Крка остануваат под влијание на големата изложеност на непредвидливите пазари во Централна и Источна Европа, а во исто време заострувањето на санкциите кон Русија ги спречува инвеститорите долгорочно да го вреднуваат работењето на рускиот пазар.

СОВЕТИ ЗА ИНВЕСТИТОРИТЕ:

Централните банки остануваат најважниот играч на пазарите на капитал. Моментално ја заоструваат монетарната политика, но инвеститорите веќе гледаат кон 2023 година и ги очекуваат првите кратења. ФЕД и ЕЦБ се борат против високата инфлација со повисоки каматни стапки со цел да ја задржат куповната моќ на потрошувачите, но остриот пад на довербата и потрошувачката покажува дека тие не се движат во правилна насока. На штедењето силно влијае високата инфлација, која сè уште не стивнува. Во такво опкружување, каде што наглото успорување на економскиот раст е факт и е можен премин во стагфлација, инвестирањето е предизвик. Во ваква ситуација, како што покажуваат историските податоци, најдобро е да се вложува во акции, па недвижнини, потоа во обврзници и на крај во пари или депозит. Но, бидејќи сценариото за рецесија и стагфлација не е факт и бидејќи централните банки исто така можат многу брзо да го променат правецот, потребата за диверзификација на портфолиото е голема. Комбинација од акциски фондови како што се Генерали Топ Брендови, Генерали БРИК или Генерали НОВА ЕУ и паричен фонд – Генерали Кеш Депозит, треба да бидат основа на портфолиото во вакво опкружување. Дефинитивно ни претстои поразличен период од последните 10 години. Но, тоа не значи дека нема можности за инвестирање. Историјата на инвестирање покажува дека сонцето секогаш изгрева после дождот и тоа најдобро го поднесуваат оние кои се истрајни со програмираните уплати.

Можеби ќе ве интересира

ЛЕБОТ, БРАШНОТО И ПЕЦИВАТА ЌЕ ПОСКАПАТ ДОПОЛНИТЕЛНИ 10 ОТСТО, Мелничарите: скапата струја и цените на берзите се превисоки

ЛЕБОТ, БРАШНОТО И ПЕЦИВАТА ЌЕ ПОСКАПАТ ДОПОЛНИТЕЛНИ 10 ОТСТО, Мелничарите: скапата струја и цените на берзите се превисоки

ФОН ДЕР ЛАЈЕН: ГАСОВОДОТ ЌЕ ДОНЕСЕ СЛОБОДА ОД РУСКАТА ЕНЕРГЕТСКА ЗАВИСНОСТ, уцената мора да престане

ФОН ДЕР ЛАЈЕН: ГАСОВОДОТ ЌЕ ДОНЕСЕ СЛОБОДА ОД РУСКАТА ЕНЕРГЕТСКА ЗАВИСНОСТ, уцената мора да престане

ЕВРОСТАТ: ЦЕНИТЕ НА ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ ПРОДУКТИ ПОСКАПЕА, најмногу житариците, семињата, овошјето и јајцата

ЕВРОСТАТ: ЦЕНИТЕ НА ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ ПРОДУКТИ ПОСКАПЕА, најмногу житариците, семињата, овошјето и јајцата

Бектеши. Ако се оствари планот на ЕСМ струјата нема да поскапи, сепак треба да се штеди

Бектеши. Ако се оствари планот на ЕСМ струјата нема да поскапи, сепак треба да се штеди

СУДОТ ДОНЕСЕ РЕШЕНИЕ, ЛИДЛ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОДИ: Мора да ги уништат сите, ги тужеше позната компанија

СУДОТ ДОНЕСЕ РЕШЕНИЕ, ЛИДЛ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОДИ: Мора да ги уништат сите, ги тужеше позната компанија

ЗАШТИТАТА НА ПРАВАТА НА ИНТЕЛЕКТУАЛНАТА СОПСТВЕНОСТ ВО ФОКУСОТ НА КИНА: 20 Градови до 2025 ќе прераснат во високи зони за заштита на IPR

ЗАШТИТАТА НА ПРАВАТА НА ИНТЕЛЕКТУАЛНАТА СОПСТВЕНОСТ ВО ФОКУСОТ НА КИНА: 20 Градови до 2025 ќе прераснат во високи зони за заштита на IPR

ДЕНЕСКА ПРОТЕКУВА ГАС НИЗ ГРЧКО БУГАРСКИОТ ИНТЕРКОНЕКТОР, претседателите на балканските земји на отворањето

ДЕНЕСКА ПРОТЕКУВА ГАС НИЗ ГРЧКО БУГАРСКИОТ ИНТЕРКОНЕКТОР, претседателите на балканските земји на отворањето

КРИЗНАТА СОСТОЈБА ПРОДОЛЖУВА И ВО НАРЕДНИТЕ 6 МЕСЕЦИ: Собранието изгласа продолжување на кризните состојби со струјата и парното

КРИЗНАТА СОСТОЈБА ПРОДОЛЖУВА И ВО НАРЕДНИТЕ 6 МЕСЕЦИ: Собранието изгласа продолжување на кризните состојби со струјата и парното

ВОЈНА СО КИНА ЕКОНОМСКИ ЌЕ ЈА УНИШТИ АМЕРИКА, КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СВЕТОТ ВО 2023? Најпознатиот геополитички експерт открива детали

ВОЈНА СО КИНА ЕКОНОМСКИ ЌЕ ЈА УНИШТИ АМЕРИКА, КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СВЕТОТ ВО 2023? Најпознатиот геополитички експерт открива детали