16 Јануари, 2019
0.2529
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

ГЕРМАНЦИТЕ БАРААТ МИЛИОН РАБОТНИЦИ: Зошто Балканците се најпоскаувани од работодавците?

Објавено во: Економија 08 Ноември, 2018

Во Германија од 1 јануари на сила би требало да стапи сет измени на работното законодавство со кое оваа држава дополнително ќе ги отвори вратите за доселеници.

Во овој момент, на најсилната европска држава и недостасуваат 1,2 милиони работници. Бизнис заедницата ан Германија е незадоволна и ја обвинува бирократијата за загуба од дури 30 милијарди ерва, бидејќи не се пополнети празните места.

Канцеларката Ангела Меркел договорила со коалиционите партнери од 1 јануари да се поедностави процесот на вработување странци.

Предвидено е личноста да може на шест месеци да дојде во Германија на свој трошок и да бара работа.

Ако личноста има договор со работодавец во Германија, ќе добие работна и виза за престој, но во германскиот конзулат на државата од која доаѓа.

Досега ваквиот вид на ангажман бил можен само ако работодавецот докаже дека на германскиот пазар нема работници за работата за која е ангажиран странец. Сега таа одредба се брише, пренесоа српските медиуми.

Според истражувањето на владин и невладин сектор, работниците од екс Југославија посебно се барани. Ги почитуваат како вредни и одговорни.

Германската влада уште во 2015та година донесе одредби со кои важно е либерализиран пазарот на труд , а на граѓаните од западнобалканските држави им е дадена шанса да му пристапат.

Според податоците на германското министерство за труд, Уредбата за Западен Балкан, како се нарекува законски акт, само во 2016 и 2017 во Германија донел 117.123 лица од БиХ и Србија.

Трендовите во оваа година покажуваат зголемен број на оние од Балканот кои добиле работа во Германија.

Германците не само што го освежиле пазарот на труд туку и драстично го намалиле бројт на апликации за статус на азилант од овие подрачја. Од 120 000 потенцијални азиланти во 2015, тоој број на крајот на 2017 е сведен на едвај 10 000.

Работа има за секој вреден.

Така барем може да се забележи и на социјалните групи каде постојано се пуштаат огласи за вработување. Се бараат секакви профили работници, а најчесто градежни, молери, бравари, водоинсталатери, но и медицински сестри, негуватели, чистачи, готвачи.


FOTO: EPA


Можеби ќе ве интересира

Германската економија забави, доларот отиде на дното

Германската економија забави, доларот отиде на дното

Огласи за нови функционери изгласани во Собранието

Огласи за нови функционери изгласани во Собранието

На Заев му се брза, Антикорупциска нема повеќе од десет месеци

На Заев му се брза, Антикорупциска нема повеќе од десет месеци

РЕК Битола: Поради помал дефект исклучен Блок 3

РЕК Битола: Поради помал дефект исклучен Блок 3

НЕ Е ИВАНКА ТРАМП: Еве кој е можен кандидат за челната позиција на Светска банка

НЕ Е ИВАНКА ТРАМП: Еве кој е можен кандидат за челната позиција на Светска банка

Денеска ЕУ гласа за конечни заштитни квоти за челик, исходот го чека и Македонија

Денеска ЕУ гласа за конечни заштитни квоти за челик, исходот го чека и Македонија

Македонија топ-дестинација за „Нешнл географик“ по заслуга на Преспанскиот договор

Македонија топ-дестинација за „Нешнл географик“ по заслуга на Преспанскиот договор

Еден човек контролира колку се веродостојни енергетските сертификати на зградите

Еден човек контролира колку се веродостојни енергетските сертификати на зградите

Ќе порасне ли сивата економија: Бектеши „ги откачи“ пазарџиите-пазарите се празнат

Ќе порасне ли сивата економија: Бектеши „ги откачи“ пазарџиите-пазарите се празнат