12 Јули, 2020
0.0235

ГЕРМАНИЈА „ПЛАЧЕ“ ЗА РАБОТНИЦИ: Се бараат се повеќе и повеќе, а ова е важно за Балканците

Објавено во: Економија 19 Февруари, 2020

Во иднина, повеќе нема да важи правилото по кое предност за некое работно место имаат автоматски граѓаните на ЕУ. Еден од регионите што традиционално се насочени од германските работодавци е Западен Балкан - работниците од регионот уживаат добар углед во Германија:

Германската економија е зависна од доселувањето. Затоа федералната влада започна програма за привлекување странски експерти под мотото „Make it in Germany“. Тоа е национален приоритет.

„Без странски експерти, ние нема да можеме да ја одржиме нашата благосостојба. Не можеме само да чекаме на овие луѓе, ние мора да се потрудиме околу нив“, рече федералниот министер за труд Хаберттус Хајл, пренесуваат медиумите од регионот повикувајќи се на Дојче веле.

Германското биро за статистика тврди дека бројот на работо способни работници на Федералната Република ќе се намали за четири до шест милиони до 2035 година. Во многу индустрии има недостиг на работна сила.

Според германската трговска и индустриска комора (ДИХК), дури 56% од анкетираните фирми во моментов сметаат дека недостигот на работна сила е најголем деловен ризик.

Секоја трета германска компанија во последниве години вработува работници од други земји-членки на ЕУ и трети земји.

Многу бизниси не се во состојба да преземат нови нарачки поради недостаток на работници и претрпуваат огромни финансиски штети.

Федералната влада (конечно) го сфати плачот на бизнисмените и напорно работи веќе некое време за да ги создаде предусловите за привлекување странски експерти. По долгата дебата, беше донесен Законот за миграција на трудот, со кој се признава дека федералната влада е германска имигрантска земја - шест децении по пристигнувањето на првиот голем бран гастарбајтери.

Примарната цел на законот е да им се олесни на странските работници пристап до германскиот пазар на трудот - и практично во сите индустрии.

„Во принцип, не е важно од каде некој доаѓа, најважно е да се докаже дека тој сака да се интегрира во некоја земја, дека сака да соработува и да биде дел од општеството. И, тогаш не е прашање од каде е некој, туку за тоа како сакаат да се интегрираат“, изјавила федералната министерка за образование, Ања Карлицек, за ДВ.

Во понеделникот, таа и нејзината колешка од кабинетот Хајл (задолжена за одделот за труд) отворија нов Централен институт за признавање на професионални квалификации (ЗСБА) во Бон. Според извештаите на локалните медиуми, во моментов има околу 1.400 различни услуги за признавање странски дипломи во Германија.

Процесот на признавање беше премногу комплициран досега и траеше премногу долго, многу подолго отколку, да речеме, во скандинавските земји, САД или Канада. а тоа, во глобалната борба за најдобри експерти, Германија повеќе не може да си го дозволи, се слуша од сојузната влада. Новиот Институт за признавање странски квалификации, кој започна да работи на почетокот на овој месец, ќе треба тоа да го поправи.

За време на обиколката низ работните простории, Карлицек и Хил демонстрираа како треба да изгледа ова во пракса: лицата заинтересирани да дојдат во Германија, најпрво треба да се јават во ЗСБА, која ќе им помогне да ја подготват комплетната документација неопходна за признавање на квалификациите, да ги направат достапни за советување (преку разговор, е-пошта или телефон) и нивните барања да бидат дистрибуирани до релевантните институции на ниво на германските сојузни провинции.

Но, она што и помага на Германија (новите правила за имиграција) од една страна предизвикува големи проблеми - од друга страна, не само што се квалификувани дипломирани студенти со универзитетско образование, туку и болничарите, автомобилската механика и работниците од другите индустрии ја напуштаат Југоисточна Европа. Повеќе од 100,000 работници годишно ја напуштаат Германија, Хрватска или БиХ.

Дали германската влада е свесна што значи тоа за пазарот на трудот во тие земји, го прашале министерот Хајл:

„Ние склучивме неколку билатерални договори, на пример, да не ги повлекуваме болничарите од земјите каде што им се потребни на овие работници. Сепак, мислам дека е неопходно да има слобода на движење затоа што ако добро го организираме тоа, тогаш профитираат и двете страни и тоа на крајот тоа ги зајакнува нашите односи“.

Добро за Германија, лошо за Балканот?

На 1 март 2020 година, во Германија стапува во сила новиот Закон за миграција на професионални работници. Тоа треба да го олесни пристигнувањето во Германија и потрагата по работни места на сите квалификувани работници од земји што не се членки на ЕУ.

Во иднина, повеќе нема да важи правилото по кое предност за некое работно место имаат автоматски граѓаните на ЕУ.  Еден од регионите што традиционално се насочени од германските работодавци е Западен Балкан - работниците од регионот уживаат добар углед во Германија:

„Во минатото добивме многу барања од Западен Балкан, кој е еден од регионите што е многу важен за нас, затоа што таму наоѓаме многу добра, квалификувана професионална работна сила, а од друга страна, има многу луѓе кои знаат германски, а тоа е од огромна помош во деловната интеграција“, изјавил Торстен Ролфсмаер од Федералното биро за вработување за ДВ.

Можеби ќе ве интересира

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра

Здружението на земјоделството и прехранбената индустрија повикува компаниите да не бидат вклучени во предизборната реторика

Здружението на земјоделството и прехранбената индустрија повикува компаниите да не бидат вклучени во предизборната реторика

Кои се најуспешните компании во Кавадарци?

Кои се најуспешните компании во Кавадарци?

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам