15 Декември, 2019
0.0160

Реакции по изборот: Победата на Фон Дер Лајен е „неславна“

Објавено во: Свет 17 Јули, 2019

Медиумите во Европа со различни реакции за изборот на Урсула Фон Дер Лајен за претседател на Европската Комисија.

„Номинацијата на Урсула Фон Дер Лајен за претседател на Европската комисија беше одобрена од Европскиот парламент, иако со мало мнозинство“,пишува  францускиот весник Фигаро.

„За германската министерка за одбрана, овој избор е резултат на нејзината работа, залогот најпосле се покажал дека е успешен“, пишува БТА. Исто така тие пишуваат дека е голема веројатноста  нејзината проевропска ориентираност и донела плус позитивен глас за неа, гласови кои иако во тесно мнозинство сепак и го обезбедија местото претседател на Европската Комисија.

Францускиот Либерасион пишува пак дека победата и била неславна.

Како и да е Фон Дер Мајен е првата жена избрана за претседател на ЕК, со 383 гласа За, од неопходните 374 гласа, таа е избрана со многу помалку гласови за претседател за разлика од 2014 кога со 422 гласа беше избран Жан Клод Јункер.


Можеби ќе ве интересира

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд

(ВИДЕО+ФОТО) ВЕТЕРОТ НОСЕШЕ ПОКРИВИ: Една жртва и повеќе повредени во Франција

(ВИДЕО+ФОТО) ВЕТЕРОТ НОСЕШЕ ПОКРИВИ: Една жртва и повеќе повредени во Франција

Нова нуклеарна проба е направена во Северна Кореја

Нова нуклеарна проба е направена во Северна Кореја

Трамп повторно ја исмеа Грета, направи фотошоп фотографија

Трамп повторно ја исмеа Грета, направи фотошоп фотографија

Ангела Меркел е најмоќната жена на светот, но на листата се најде и Грета

Ангела Меркел е најмоќната жена на светот, но на листата се најде и Грета