01 Октомври, 2023
0.0222

ГИ ТУЖИ ЗА КРШЕЊЕ НА ДУРИ 13 ЗАКОНИ - американскиот регулатор им застана на патот на две моќни берзи за криптовалути

Објавено во: Финансии 07 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Криптовалутите ги потресе веста дека американскиот регулатор (SEC) поднесе тужба против најголемата светска берза за криптовалути Binance и нејзиниот извршен директор Чангпенг Жао (CZ) пред федералниот суд во Вашингтон.

Беа наведени вкупно 13 прекршувања, а обвиненијата главно се однесуваа на незаконско постапување со средствата и криптовалутите на клиентите на Binance, заведување на инвеститорите и SEC (Binance наводно се обидел да го избегне американскиот закон со нерегулирани компании), прекршување на Законот за хартии од вредност и обиди за вештачко дување на вредноста на жетонот. BNB, знакот на берзата Binance, го имаше најлошиот ден од ноември со пад од речиси десет проценти во понеделникот. Во вторникот цената се стабилизира на околу 280 долари.

CZ жестоко ги отфрли сите обвинувања и рече дека тоа е напад врз целата крипто индустрија. Оваа година, SEC веќе стапна на прстите на многу слични компании (Kraken, Genesis, Gemini Trust...), а во вторникот поднесе и тужба против најголемата американска берза за криптовалути, Coinbase (тврдејќи дека веќе работи како нерегистриран брокер), сепак, вредностите на овие криптовалути се нагло зголемени до средината на пролетта. Со 31.000 долари во средината на април, цената на биткоинот беше речиси двојно повисока отколку на почетокот на годината.

Веќе минатиот месец, биткоинот падна (пад од осум проценти - најлошиот месец од ноември). Во понеделникот, цената на БТК падна под 25.500 долари, најниска од март. Вкупната вредност на криптовалутите падна за повеќе од 50 милијарди долари, паѓајќи под 1,1 трилиони долари, по веста дека SEC го тужи Binance.

(See Biz)

Можеби ќе ве интересира

ЗА ЕДНА ГОДИНА КРЕДИТИТЕ НА ФИРМИТЕ ИМ ПОСКАПЕЛЕ ЗА ДВА ПРОЦЕНТНИ ПОЕНИ - еве какви се другите каматни стапки

ЗА ЕДНА ГОДИНА КРЕДИТИТЕ НА ФИРМИТЕ ИМ ПОСКАПЕЛЕ ЗА ДВА ПРОЦЕНТНИ ПОЕНИ - еве какви се другите каматни стапки

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ПОМАЛКУ ПАРИ ЗА ВЛАДАТА И СОБРАНИЕТО: Прераспределбата на средствата од буџетот пред Комисијата за финансирање и буџет, еве каде се кратат средства

ПОМАЛКУ ПАРИ ЗА ВЛАДАТА И СОБРАНИЕТО: Прераспределбата на средствата од буџетот пред Комисијата за финансирање и буџет, еве каде се кратат средства

ЛИЧНИ ПРИЧИНИ, ЗГОЛЕМЕНИ ПРОФЕСИОНАЛНИ ОБВРСКИ ВО ДРУГИТЕ АНГАЖМАНИ - Миле Зечевиќ поднел оставка од функцијата член на Надзорен одбор во Стопанска банка Битола

ЛИЧНИ ПРИЧИНИ, ЗГОЛЕМЕНИ ПРОФЕСИОНАЛНИ ОБВРСКИ ВО ДРУГИТЕ АНГАЖМАНИ - Миле Зечевиќ поднел оставка од функцијата член на Надзорен одбор во Стопанска банка Битола

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

НОВО од Комерцијална банка - Пакет бесплатни производи и дигитални услуги за млади без плата

НОВО од Комерцијална банка - Пакет бесплатни производи и дигитални услуги за млади без плата

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

ИМА ЛИ ВРСКА СО НАЈАВАТА ЗА ПРИСОЕДИНУВАЊЕ, ИЛИ НЕ - во блок трансакции купени поситни проценти акции на Стопанска банка Битола

ИМА ЛИ ВРСКА СО НАЈАВАТА ЗА ПРИСОЕДИНУВАЊЕ, ИЛИ НЕ - во блок трансакции купени поситни проценти акции на Стопанска банка Битола

КАКО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА? Заработуваат и до 3.500 евра месечно, киријата им пречи, зборуваат само за пензија, не жалат пари и не планираат да се вратат

КАКО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА? Заработуваат и до 3.500 евра месечно, киријата им пречи, зборуваат само за пензија, не жалат пари и не планираат да се вратат