14 Јуни, 2021
0.0226

„Гласен текстилец“ ќе се жали пред Уставен суд за законот за недела неработен ден

Објавено во: Економија 10 Јуни, 2021

„Гласен текстилец“ - Штип ќе ги оспори измените на Законот за работни односи со кои е предвидено од 1 октомври недела да биде работен ден. Од здружението велат дека во законот нема дадено автентично толкување за фирмите кои имаат карактер на придружни или помошни дејности, кои можат да работат во недела

Според Кристина Ампева,  предводникот на организацијата која низ годините бараше и е иницијатор за прогласување на недела неработен ден. се работи за класична манипулација. Најавува дека „Гласен текстилец” заедно со други здруженија и синдикати ќе го оспори Законот на Уставен суд.

„Во приватниот сектор ние немаме евиденција за работно време и затоа сметам дека ова сега што се продава од страна на Сојузот на синдикати, како социјален партнер,  е само продавање магла. Значи, недела не е неработен ден, туку ќе биде работен ден и тоа за многу дејности, дополнително е и што нема автентично толкување, кои се тие помошни, придружни дејности. Можат да произлезат уште 100 од нив и фактички ќе биде легално прекршување на работничките права во име на профитот“, реагира Ампева.

Таа очекува злоупотреби од страна на одредени работодавци, а според неа, решение за компаниите навистина да го почитуваат недела како неработен ден е конечно  да се поврзат електронски за евиденција на работното време со Управата за јавни приходи. 

Недела ќе биде неработен ден за сите работници, освен за одредени исклучоци за кои ќе биде дозволено работењето в недела и на празници, најави Владата на почетокот од неделава.

Со овој закон е предвидено додатокот на плата за работа во недела да изнесува 100 насто за секој час поминат на работа во недела и за празници. Исто така, за трговските субјекти кои ќе работат во недела се утврдува надоместок од 2 отсто од вкупниот приход. Имплементацијата на законот ќе биде следена од инспекторатот за труд.


Можеби ќе ве интересира

Хотелиерите реагираат: Бројот на ваучери за туризам е премал

Хотелиерите реагираат: Бројот на ваучери за туризам е премал

„СОЛЕНИ“ ГОРИВА: Бензините нагоре за половина, дизелот за дури еден денар

„СОЛЕНИ“ ГОРИВА: Бензините нагоре за половина, дизелот за дури еден денар

ЗА ОНИЕ ШТО ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА ПО ПРВИ ОКТОМВРИ - повисоки дневници од 50 до 100 отсто

ЗА ОНИЕ ШТО ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА ПО ПРВИ ОКТОМВРИ - повисоки дневници од 50 до 100 отсто

Нови одлуки на Комисијата: Се укинува полицискиот час, се враќаат ноќните забави, неограничен број на гости на свадбите

Нови одлуки на Комисијата: Се укинува полицискиот час, се враќаат ноќните забави, неограничен број на гости на свадбите

Забрана за работа само за три компании, за останатите молк од институциите

Забрана за работа само за три компании, за останатите молк од институциите

СИТЕ 13 СЛОБОДНИ ЗОНИ ВО ЗЕМЈАВА СЕ ИСКОРИСТЕНИ САМО 29 ОТСТО - државата нема да отвора нови, прво да се „наполнат“ постојните

СИТЕ 13 СЛОБОДНИ ЗОНИ ВО ЗЕМЈАВА СЕ ИСКОРИСТЕНИ САМО 29 ОТСТО - државата нема да отвора нови, прво да се „наполнат“ постојните

Јагода ја доби неработната недела, Мила ја засилува активноста, Венко доби пауза, бизнисот се преструктуира

Јагода ја доби неработната недела, Мила ја засилува активноста, Венко доби пауза, бизнисот се преструктуира

ГОРИВА: Ќе има ли скок на цените по полноќ?

ГОРИВА: Ќе има ли скок на цените по полноќ?

ИЛОН МАСК ПАК ЌЕ ПРИФАЌА БИТКОИН: Најпознатата дигитална валута скокна

ИЛОН МАСК ПАК ЌЕ ПРИФАЌА БИТКОИН: Најпознатата дигитална валута скокна