06 Октомври, 2022
0.0266

ГОЛЕМА ИНВЕСТИЦИЈА НА ВОЛВО ВО СЛОВАЧКА - ќе прават само електрични возила, во фабриката ќе вложат 1,2 милијарди евра

Објавено во: Економија 01 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Фабриката од 1,2 милијарди евра ќе има капацитет од 250.000 единици и треба да биде отворена во 2026 година

Volvo Cars ќе инвестира 1,2 милијарди евра (1,25 милијарди долари) за изградба на нова производствена фабрика во Кошице, Словачка, способна да произведува 250.000 електрични возила годишно, објави автомобилскиот производител во петокот, објави Automotive News Europe.

Volvo има за цел да биде бренд само за возила на електрична енергија до 2030 година и за да ја постигне таа цел, ќе треба да додаде уште една фабрика во Европа.

Изградбата на фабриката во Кошице треба да започне следната година. Сериското производство на следната генерација на електрични возила на Volvo е планирано да започне во 2026 година, соопшти компанијата.

„Проширувањето во Европа, нашиот најголем продажен регион, е од клучно значење за нашата промена кон електрификација и континуиран раст“, ​​рече извршниот директор на Volvo Џим Роуан во соопштението.

Првата нова фабрика на Volvo во Европа по речиси 60 години ќе биде трета во регионот, придружувајќи им се на фабриките во Торсланда, Шведска и Гент, Белгија, кои имаат комбиниран годишен капацитет од 600.000 возила.

Volvo размислува за трета фабрика во Европа

Членот на извршниот одбор на Volvo, Бјорн Анвол, минатата година изјави дека за автомобилскиот производител да ја надмине целта за продажба на 1,2 милиони возила годишно во 2025 година, ќе треба да додаде уште една фабрика.

Волво, кој има за цел да има производствени операции за климатска неутралност до 2025 година, рече дека фабриката ќе користи само климатско неутрална енергија.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ ги предаде контактите на Бектеши, сега на потег е Владата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ ги предаде контактите на Бектеши, сега на потег е Владата

Србија од 1 ноември останува без руска нафта

Србија од 1 ноември останува без руска нафта

Одржан Економски совет во проширен состав: Време е за одговорно однесување со енергенсите

Одржан Економски совет во проширен состав: Време е за одговорно однесување со енергенсите

Генерали Инвестментс: Главната економска политика е борбата против инфлацијата, а рецесијата е неопходно зло

Генерали Инвестментс: Главната економска политика е борбата против инфлацијата, а рецесијата е неопходно зло

ССМ: Платите во државата да го следат порастот на инфлацијата, но и порастот на синдикалната кошница

ССМ: Платите во државата да го следат порастот на инфлацијата, но и порастот на синдикалната кошница

ДИЗЕЛОТ ПОСКАПУВА ДВА ДЕНАРИ, БЕНЗИНИТЕ СО ИСТИ ЦЕНИ, еве ги цените на нафтените деривати

ДИЗЕЛОТ ПОСКАПУВА ДВА ДЕНАРИ, БЕНЗИНИТЕ СО ИСТИ ЦЕНИ, еве ги цените на нафтените деривати

Се укинуваат раните часови за шопинг во Грција заради штедење струја

Се укинуваат раните часови за шопинг во Грција заради штедење струја

ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ ГО ПРОЗВА МИЦКОСКИ: Зошто не изградивте ниту една електрична централа додека бевте директор на ЕСМ

ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ ГО ПРОЗВА МИЦКОСКИ: Зошто не изградивте ниту една електрична централа додека бевте директор на ЕСМ

„Гаспром“ тврди дека повторно ќе пушти гас преку Австрија

„Гаспром“ тврди дека повторно ќе пушти гас преку Австрија