07 Март, 2021
0.0211

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

Објавено во: Свет 20 Јануари, 2021

Првиот претседател на СССР, Михаил Горбачов, е убеден дека Договорот за понатамошно намалување и ограничување на нуклеарното оружје, т.н програма „Нов СТАРТ“, (неофицијалното име СТАРТ-3) мора да биде продолжен, пишува денеска Тасс, а пренесува News.bg.

-Неопходно е да се продолжи договорот СТАРТ-3, ова е реално, особено откако Бајден се залагаше за тоа за време на изборната кампања, рече Горбачов во интервју за ТАСС.

Тој истакна дека разговарале со Бајден за потребата од нуклеарно разоружување за време на состанокот во Белата куќа во 2009 година. Русија и Соединетите држави го потпишаа „Нов СТАРТ„ во 2010 година. Според условите на програмата, секоја земја го намалува стратешкото офанзивно оружје на таков начин што седум години по стапувањето во сила на документот и потоа, нивниот вкупен број не надминува 700 распоредени ICBM, балистички ракети SLBM), тешки бомбардери (LBT), 1.550 боеви глави, 800 распоредени и нераспоредени ракетни лансери.

-За две или три години е можно да се преговара за поамбициозен договор. Се појавија нови видови оружје и во тек е висококвалитетна трка со вооружување, рече Горбачов.

Тој истакна дека работата на нов документ треба да започне по продолжувањето на „Нов СТАРТ, кој се очекува да важи до 5 февруари 2021 година. Тој може да биде продолжен за не повеќе од пет години со заеднички договор.

ФОТО/GettyImages

Можеби ќе ве интересира

ШТО И СЕ СЛУЧИ НА СЛОВАЧКА - болните мораат да ги носат во Полска и Германија, стапката на смртност е највисока во светот

ШТО И СЕ СЛУЧИ НА СЛОВАЧКА - болните мораат да ги носат во Полска и Германија, стапката на смртност е највисока во светот

РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ ОХРАБРУВАЧКИ: Компанијата Мерк работи на орален лек против ковид 19

РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ ОХРАБРУВАЧКИ: Компанијата Мерк работи на орален лек против ковид 19

Холандски весници: Руски и кинески хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови

Холандски весници: Руски и кинески хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови

ИМАТЕ ЛИ 500 ДОЛАРИ - повелете да си купите вакцина на црниот пазар

ИМАТЕ ЛИ 500 ДОЛАРИ - повелете да си купите вакцина на црниот пазар

ЈА ДОНЕСОВ ФОТОГРАФИЈАТА БИДЕЈЌИ СУМ ГОРД НА НЕГО - аргентински градоначалник се вакцинираше со слика на Путин

ЈА ДОНЕСОВ ФОТОГРАФИЈАТА БИДЕЈЌИ СУМ ГОРД НА НЕГО - аргентински градоначалник се вакцинираше со слика на Путин

РАДИОАКТИВНА ПРАШИНА СТИГНА ВО ЕВРОПА - 60 години по тестот на атомската бомба дојде како бумеранг

РАДИОАКТИВНА ПРАШИНА СТИГНА ВО ЕВРОПА - 60 години по тестот на атомската бомба дојде како бумеранг

НЕ Е ТОЧНО ДЕКА НАЈЛОШОТО ПОМИНА - СЗО вели дека уште не е време за опуштање

НЕ Е ТОЧНО ДЕКА НАЈЛОШОТО ПОМИНА - СЗО вели дека уште не е време за опуштање

КОНЦЕРТ ЗА ВАКЦИНИРАНИТЕ - како Израел слави што ја добива битката против ковид 19

КОНЦЕРТ ЗА ВАКЦИНИРАНИТЕ - како Израел слави што ја добива битката против ковид 19

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот