27 Мај, 2022
0.0263

Гостите од Косово го „спасија“ туризмот во Албанија

Објавено во: Балкан 26 Јануари, 2022

Соседна Албанија бележи добри резултати во туризмот, иако тие не се како пред пандемијата. 

Албанија минатата година ја посетиле 5,6 милиони туристи. Како што објави Институтот за статистика, лани имале за околу три милиони туристи повеќе споредено со претходната година. Има зголемување на бројот на посетители од Црна Гора и Македонија, но чести гости се и Грците и Италијанците. 

„Посетителите од Косово го „спасија“ туризмот минатата година со речиси 2,6 милиони граѓани кои дојдоа во земјата, речиси двојно повеќе отколку во 2020 година кога нивниот број беше значително помал поради рестриктивните мерки поради Ковид. Тежината на патриотскиот туризам значително се зголеми, надминувајќи ги дури и нивоата од 2019 година„, наведува Топ чанел.

Сепак, во 2019 година приливот на туристи бил 6,4 милиони. Во светот туризмот претрпе огромни загуби поради коронавирусот. 

фото Wikipedia

Можеби ќе ве интересира

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор