21 Април, 2018
0.0735

Град каде 600.000 згради може да се урнат при земјотрес

Објавено во: Балкан 12 Септември, 2017

Скоро 600.000 згради може да се урнат во Истанбул при силен земјотрес. 

За ова научниците одамна предупредуваат дека се очекува во тој реон, објави весникот Хуриет дејли њуз. Истото го изјави и министерот за животна средина, Мехмет Јозхасеки.

Министерот вели дека научниците прогнозираат во Истанбул голем земјотрес во следните 15 до 30 години и бараа преземање превентивни мерки. 

„Преземени се секакви мерки, подготвивме инфраструктура и јасни ни се проблемите“- изјави министерот.

Според него, има околу 600.000 објекти каде постои ризик да се урнат при евентуален силен земјотрес.

Шефот на истанбулската опсерваторија Кандили, Халјук Јозенер изјави минатиот месец дека наскоро се очекува во реонот на Мраморното Море потрес со интензитет од над 7 по Рихтеровата скала. 

Турција е земја каде често има земјотреси. Tоа може да се види и од податоците на Европскиот медитерански центар. Денеска во централна Турција имало еден земјотрес, а вчера имало повеќе потреси на турската граница. 

Можеби ќе ве интересира

Никос Ксидакис: Сега е најдобриот момент за решение на името

Никос Ксидакис: Сега е најдобриот момент за решение на името

ПОСЛЕПОЛНОЌНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Грција се тресе

ПОСЛЕПОЛНОЌНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Грција се тресе

Зошто турското злато е повлечено од американските сефови?

Зошто турското злато е повлечено од американските сефови?

АНКЕТА: Дали Србите веруваат дека Косово е изгубено?

АНКЕТА: Дали Србите веруваат дека Косово е изгубено?

Ивана Трамп во Белград: Што прави поранешната сопруга на Доналд во Србија?

Ивана Трамп во Белград: Што прави поранешната сопруга на Доналд во Србија?

Катругалос: Сакаме комплетно решение за да не се создаде проблем во следната деценија

Катругалос: Сакаме комплетно решение за да не се создаде проблем во следната деценија

Вуцис: Грција има интерес да се реши името, но со уставни гаранции

Вуцис: Грција има интерес да се реши името, но со уставни гаранции

Харадинај вели дека Србија ќе го признае Косово

Харадинај вели дека Србија ќе го признае Косово

Од пловечка резиденција до `рѓа: Како денес изгледа познатиот брод „Галеб“ на Маршалот Тито

Од пловечка резиденција до `рѓа: Како денес изгледа познатиот брод „Галеб“ на Маршалот Тито