22 Март, 2018
0.0647

Градоначалникот Бутарис ќе ги зближува Солун и Скопје

Објавено во: Балкан 13 Ноември, 2017

Јанис Бутарис, градоначалникот на Солун, во четврток ќе го посети Скопје со цел да ја зајакне соработката меѓу двата градови, а ќе има средби и со политичкиот врв на Македонија, објави „Катимерини“.

„Посетата на Бутарис доаѓа во време на зголемен оптимизам во Атина за подобрување на односите кои беа нарушени од долгогодишниот спор за името, како и „по поразот на поранешниот националистички премиер Никола Груевски на последните избори и формирањето нова Влада која се смета за поотворена за разговори“, пишува Катимерини.

Во изјава за „Катимерини“, Бутарис демантира дека неговата посета е поврзана со очекувањата на Атина за продолжување на разговорите за прашањето за името.

– Ние не се занимаваме со надворешна политика. Се обидуваме со дипломатија меѓу градовите да ги приближиме граѓаните на двете земји и заеднички да работиме за решавање на некои проблеми што ги имаме како соседи, вели Бутарис.

Посочува дека голем број граѓани на Македонија доаѓаат во Солун за шопинг забава и туризам. Целта на посетата на Скопје, вели, е да се изградат најдобри можни односи меѓу двата града.


Можеби ќе ве интересира

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?

(ВИДЕО) СОЛЗАВЕЦ ВО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Која е „жешката“ тема и кој се го осуди инцидентот?

(ВИДЕО) СОЛЗАВЕЦ ВО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Која е „жешката“ тема и кој се го осуди инцидентот?

Шокантни резултати: 56,5 отсто Грци не сакаат име со терминот Македонија

Шокантни резултати: 56,5 отсто Грци не сакаат име со терминот Македонија

Американец со српско потекло е нов командант на КФОР

Американец со српско потекло е нов командант на КФОР

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија