10 Август, 2020
0.0342

ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ ЌЕ ОСТАНАТ СОН СЕ ДО 29 ЈУЛИ - соседите не отстапуваат од строгите услови

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2020

Туристите кои во Грција ќе влегуваат преку граничниот премин со Бугарија, Промахонас, ќе мора да имаат потврда на англиски јазик за негативен PCR тест за Ковид направен 72 часа пред патувањето. 

Влезот ќе биде дозволен само за државјани од листата земји кои грчките власти ја објавија пред две недели, а на која не се наоѓа Македонија.

Патниците кои ќе влегуваат преку копно или со авион ќе мора да го пополнат и специјалниот образец најдоцна еден ден пред патувањето. Новиве одредби на грчката влада стапуваат во сила во среда, 15-ти јули, а ќе важат до 29 јули, јави телевизија Сител.

Тоа значи дека македонските граѓани и после 15 јули најверојатно нема да можат да влезат во Грција, а таквата состојба ќе трае се до 29 јули.

Затоа, како опција за одмор треба да се одбере или некоја домашна дестинација, или евентуално Албанија и Турција.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нема договор меѓу Заев и Ахмети, а денес имаме 422 оздравени пациенти

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нема договор меѓу Заев и Ахмети, а денес имаме 422 оздравени пациенти

Разговорите продолжуваат, изјави Заев по средбата со Ахмети

Разговорите продолжуваат, изјави Заев по средбата со Ахмети

MИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Денес 422 оздравени пациенти, 109 нови и една жртва

MИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Денес 422 оздравени пациенти, 109 нови и една жртва

КОЛЕВ: Жалам, но во Куба нема да можат да го прочитаат „другарот” Апасиев!

КОЛЕВ: Жалам, но во Куба нема да можат да го прочитаат „другарот” Апасиев!

Се обеси затвореник во Идризово

Се обеси затвореник во Идризово

ДЕЦАТА ДО 10 ГОДИНИ ВО ШКОЛО, ПОГОЛЕМИТЕ ПРЕД КОМПЈУТЕР: Ова е еден од моделите, но нема заклучоци од денешниот состанок

ДЕЦАТА ДО 10 ГОДИНИ ВО ШКОЛО, ПОГОЛЕМИТЕ ПРЕД КОМПЈУТЕР: Ова е еден од моделите, но нема заклучоци од денешниот состанок

ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ: Македонија се сеќава на осуммината загинати резервисти кај Љуботенски бачила

ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ: Македонија се сеќава на осуммината загинати резервисти кај Љуботенски бачила

МВР: Се менуваат униформите по една година од Законот за јазиците

МВР: Се менуваат униформите по една година од Законот за јазиците

Заев смета дека Ахмети му прави притисок со поканата за средба на 13 август

Заев смета дека Ахмети му прави притисок со поканата за средба на 13 август