20 Септември, 2019
0.0165

Грчкото МНР ќе испрати демарш до Турција

Објавено во: Балкан 26 Март, 2019

Грчкото Mинистерство за надворешни работи ќе испрати демарш до Анкара откако хеликоптерот со кој се превезувал премиерот Алексис Ципрас бил пресретнат од турски воени авиони.

Два турски Ф-4 авиони без претходно да достават план за летање, влегле во грчкиот воздушен простор и на само неколку милји му се приближиле на воениот хеликоптер во кој бил Ципрас, пишуваат грчките медиуми. Грчкиот пилот морал да ја намали висината на летање додека на помош не му пристигнале неколку авиони на грчката армија.

За инцидентот реагираа од грчката опозициска партија Нова демократија од каде побараа владата веднаш да реагира и да го осуди инцидентот. Надлежниот за надворешна политика во партијата, Јоргос Кумуцакос изјави дека не е првпат турските провокации да се изразуваат врз претставници на власта, но исто така не е ниту првпат Анкара да провоцира во деновите кога Грција ја слави нејзината историја и религија.

Турската армија ги демантираше тврдењата дека нивни авиони премногу блиску се доближиле до хеликоптерот со кој летал грчкиот премиер и порачаа дека тие само ги вршеле стандардните, рутински, мисии во реонот. Ципрас кусо по инцидентот и порача на турската Влада дека непотребно се обидува да предизвика инцидент и дека ако е треба и со пливање ќе стигне до најоддалеченото место во државата.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Во албански учебник пишува дека Косово е Србија

(ВИДЕО) Во албански учебник пишува дека Косово е Србија

Три балкански земји на листата најубави во светот

Три балкански земји на листата најубави во светот

Милорад Додик не сака граѓанска БиХ, се закани со отцепување

Милорад Додик не сака граѓанска БиХ, се закани со отцепување

(ФОТО) Првиот рекет во светот кој вреди милиони собираше компири на нива

(ФОТО) Првиот рекет во светот кој вреди милиони собираше компири на нива

Грците кажаа под кои услови можеме да почнеме преговори

Грците кажаа под кои услови можеме да почнеме преговори

Уапсени скоро 10.000 мигранти во една балканска земја

Уапсени скоро 10.000 мигранти во една балканска земја

На Словенците им требаат 4.500 работници

На Словенците им требаат 4.500 работници

По пожарот, земјотрес на грчки остров

По пожарот, земјотрес на грчки остров