25 Септември, 2020
0.0290

Грција нема да може без дополнителни 10 милијарди евра безусловна помош

Објавено во: Балкан 29 Август, 2013

Експертите стравуваат дека Грција од 2014 година нема да може да функционира без нов пакет финансиска помош, анализира Дојче веле и додава дека и покрај строгите политики за штедење и сите други мерки, на Грција сепак повторно ќе и треба финансиска помош.

Според проценките на министерот за финансии Јанис Стурнарас, на Грција и требаат дополнителни 10 милијарди ерва кои не би требало да бидат дел од пакет помош за земјата, туку „помош за стопанството“ која не би била условена со нови мерки за штедење, јави дописникот на МИА од Атина.

Аналитичарот Макис Андронопулос за Дојче веле изјавил дека е јасно оти на Грција ќе и треба нова финански помош.

- Бројките се фиксни и покажуваат дека во грчкиот буџет ќе се појави дупка од пет до 10 милијарди евра, во зависност од тоа како ќе се движи стопанскиот раст, истакна Андронопулос.

Според него, доколку во 2014 одина продолжи длабоката рецесија на грчката економија, можеби ни 10 милијарди нема да бидат доволни.

И покрај мерките за штедење, грчкиот долг сега изнесува повеќе од 320 милијарди евра, а таа сума Атина нема да може да ја отплати ниту за 60 години, пишува Дојче веле.

Од друга страна, провладиниот весник „Катимерини“ пишува дека грчката Влада смет оти економската ситуација во земјата дава повод за оптимизам и дека рецесијата годинава ќе биде помала од очекуваното.

- Последните случувања во економијата се позитивни и се надевам дека тој тренд ќе продолжи, изјави синоќа Стурнарас.

- Од фискална гледна точка, се оди според планот. Освен тоа, податоците за продуктивноста, особено во областа на туризмот, даваат повод за оптимизам дека ако продолжиме со истиот курс, националниот производ оваа година ќе ги надмине очекувањата, рече грчкиот министер за финансии.

Можеби ќе ве интересира

ГРЦИТЕ ВО ДИЛЕМА: Самозаштита или карантин?

ГРЦИТЕ ВО ДИЛЕМА: Самозаштита или карантин?

Косовците се прашуваат зошто наместо во Приштина, Американците вечераа во Белград?

Косовците се прашуваат зошто наместо во Приштина, Американците вечераа во Белград?

Босна доби нов град

Босна доби нов град

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата