12 Август, 2022
0.0201

Грција се подготвува за исклучување на струја

Објавено во: Економија 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber


Грчката влада подготвува итен план за заштеда на електрична енергија и друга енергија во случај на целосен и продолжен прекин на испораките на руски гас.

Вонредните прекини на струја во работните денови ќе ги опфатат „енергетски интензивните индустрии“ кои не произведуваат основни видови стоки. Изворите велат дека таквата можност е исклучена во блиска иднина, но неизвесноста и обемот на војната во Украина, како и непредвидливата реакцијата на Москва на санкиите на ЕУ, бараат интервенции кои ќе ја ограничат потрошувачката на струја и транспортот во Грција.

Така, според атинскиот весник „Та неа“, во „екстремното сценарио“ ќе се активира наизменична „ротација на прекини на електрична енергија“.во Грција – во интервали во текот на работните денови.

Целта не е да се исклучи струјата за домаќинствата, компаниите кои се на нисконапонска мрежа или хотелите и критичната јавна инфраструктура, туку да се заштеди енергија која подоцна ќе се дистрибуира според приоритетите.

Грчката влада размислува и за враќање на далечинското работење за да заштеди енергија во компаниите, како и препораки за намалување на употребата на автомобили за патен транспорт.

Грчката влада презема и мерки кои вклучуваат превентивно заштеда на електрична енергија, а покрај овие мерки, грчката влада веќе презеде мерки за обезбедување доволно енергија и сигурност во снабдувањето.

Одлучено е да се изнајми танкер за складирање на течен гас на 12 месеци, кој ќе биде трајно закотвен на постоечкиот островски терминал за LNG недалеку од Атина, со што ќе се зголеми капацитетот за складирање.


Можеби ќе ве интересира

Koлкава е просечната плата во Загреб?

Koлкава е просечната плата во Загреб?

Димовски најави дека ако нема покачување на платите од септември ќе има радикализација

Димовски најави дека ако нема покачување на платите од септември ќе има радикализација

За повеќе од еден процент скокна цената на нафтата

За повеќе од еден процент скокна цената на нафтата

ДИРЕКТОР ПЛАЧЕ НА СОЦИЈАЛНА МРЕЖА - морал да отпушти вработени поради негова грешка - КОРИСНИЦИТЕ НА LINKEDIN ЗАБЕЗЕКНАТИ

ДИРЕКТОР ПЛАЧЕ НА СОЦИЈАЛНА МРЕЖА - морал да отпушти вработени поради негова грешка - КОРИСНИЦИТЕ НА LINKEDIN ЗАБЕЗЕКНАТИ

Владата со одлука: Ќе се ограничи профитната маржа на огревното дрво

Владата со одлука: Ќе се ограничи профитната маржа на огревното дрво

Шпаркасе Лизинг Доо Скопје со силни перформанси во првата половина на 2022 година

Шпаркасе Лизинг Доо Скопје со силни перформанси во првата половина на 2022 година

НАВАЛИ НАРОДЕ НА ПОЕВТИН БЕНЗИН ЗА ДВА ДЕНАРИ, „ДИЗЕЛАШИТЕ“ НЕ СЕ ИЗРАДУВАА - РКЕ ги објави новите цени

НАВАЛИ НАРОДЕ НА ПОЕВТИН БЕНЗИН ЗА ДВА ДЕНАРИ, „ДИЗЕЛАШИТЕ“ НЕ СЕ ИЗРАДУВАА - РКЕ ги објави новите цени

РУСИЈА - ПОБЕДНИК ВО КРИЗАТА НА ЕНЕРГЕТСКИОТ ПАЗАР: Москва ја молзе својата нафтена „кеш крава“ и заработува стотици милиони долари-Блумберг

РУСИЈА - ПОБЕДНИК ВО КРИЗАТА НА ЕНЕРГЕТСКИОТ ПАЗАР: Москва ја молзе својата нафтена „кеш крава“ и заработува стотици милиони долари-Блумберг

Владата објави: „Еколог“ за 130 милиони евра ќе произведува електрични возила во Тетово

Владата објави: „Еколог“ за 130 милиони евра ќе произведува електрични возила во Тетово