20 Февруари, 2019
0.3056
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Груевски не се плаши од заканите на Фетаи, си тера по старо

Објавено во: Македонија 21 Септември, 2018

Иако специјалната обвинителка Фатиме Фетаи пред точно два месеци на рочиштето за „Насилство во Центар“ побара Никола Груевски да биде приведен ако не доажа на време, поранешниот премиер и на денешното судење за истиот случај задоцни 15 минути.
По овој потег на обвинетиот за случајот со „нарачките на шамари“ Фетаи повторно не остана рамнодушна и побара Груевски да биде приведен и донесен со полиција на следното рочиште, доколку продолжо да тера по старо.
Инаку рочиштето за предметот ,,Насилство” и денеска се одложи, а причина за тоа е што обвинетиот Митко Пецов се разболел и не присуствуваше на седницата. На судењето требаше да сведочи експретседавачот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, но и тој не се појави на судењето. 

Фетаи на 13 јули побара да биде приведен Груевски бидејќи постојано доцни на  рочиштата.

-Според член 380 став 3 од Законот за кривична постапка, треба да биде приведен, ова не е во ред. Вас не ве почитува чесен суде, не нас обвинителите. Пратете полиција по него, поминаа 20 минути како го чекаме сите овде седнати во судницава – се пожалија тогаш Фетаи и вториот обвинител Гаврил Бубевски.

По ова, Груевски влезе во судницата, по што доби опомена од судијата Душан Јосифов дека пречесто доцни.


Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери