01 Октомври, 2022
0.0586

Груевски вчера се сретнал со Борисов-Глуми ли екс премиерот загриженост од договорот кој треба да се потпише на Илинден?

Објавено во: Македонија 23 Јуни, 2017

Добивај вести на Viber

Бојко Борисов и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски одржаа кратка средба во Брисел по средбата на Европската народна партија (ЕПП). Средбата беше посветена на потребата Македонија да биде примена во НАТО и ЕУ. 

„Не сфатив ништо од она што беше договорено на состаноците во минатите два дена во Софија и е нормално нашето општество и ние како опозиција да го дознаеме тоа од тековниот премиер на Македонија“, истакна поранешниот премиер по средбата со Борисов. Тој додаде дека Борисов ги знае позициите на ВМРО-ДПМНЕ. 

„Го потврдувам ставот на ВМРО-ДПМНЕ по прашањето за договорот за пријателство со Бугарија, кој треба да се потпише, но се разбира, треба да се внимава што ќе содржи тој, за да нема во иднина последици ниту за Бугарија, ниту за Македонија, македонскиот народ и македонски јазик“, истакна Груевски.


Партијата на Груевски веќе објави дека е силно загрижена од активностите на македонскиот премиер и нејасноста околу договорот со Бугарија.

„Зоран Заев е сериозен ризик за македонските национални интереси, ВМРО-ДПМНЕ прашува каде тој гледа национализам и омраза во однесувањето на Македонија? Сакаме да се претстави договорот што треба да биде потпишан на 2 август во Македонија“, соопштија од партијата на Груевски.

Можеби ќе ве интересира

СЕДУМНАЕСЕТ ГОДИШЕН ТИНЕЈЏЕР ТЕШКО ПОВРЕДЕН ВО СООБРАЌАЈКА, две момчиња од Желино излетале од патот

СЕДУМНАЕСЕТ ГОДИШЕН ТИНЕЈЏЕР ТЕШКО ПОВРЕДЕН ВО СООБРАЌАЈКА, две момчиња од Желино излетале од патот

ПЕНДАРОВСКИ СО ГОЛЕМА ПОСВЕТЕНОСТ ЈА СЛУША ФОН ДЕР ЛАЈЕН, средба во Софија со фокус на скринингот и енергетската криза

ПЕНДАРОВСКИ СО ГОЛЕМА ПОСВЕТЕНОСТ ЈА СЛУША ФОН ДЕР ЛАЈЕН, средба во Софија со фокус на скринингот и енергетската криза

ОДСАБАЈЛЕ СОНЧЕВО, ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ ВО ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ, можна е појава на невреме во одредени региони

ОДСАБАЈЛЕ СОНЧЕВО, ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ ВО ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ, можна е појава на невреме во одредени региони

РАСКОЛ ВО ДУИ, МУСА ЏАФЕРИ СО УЛТИМАТУМ: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

РАСКОЛ ВО ДУИ, МУСА ЏАФЕРИ СО УЛТИМАТУМ: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Попис 2021: Во брачна задница живее 65,3 отсто од резидентното население, 23,8 проценти не стапиле во брак

Попис 2021: Во брачна задница живее 65,3 отсто од резидентното население, 23,8 проценти не стапиле во брак

Во Албанија повеќе пријавени од Македонија за гласање на изборите во Бугарија

Во Албанија повеќе пријавени од Македонија за гласање на изборите во Бугарија

Поскапе пајак-службата во Центар

Поскапе пајак-службата во Центар

АРСОВСКА ДОБИ ЗАМЕНИК, ова е новиот заменик градоначалник

АРСОВСКА ДОБИ ЗАМЕНИК, ова е новиот заменик градоначалник

Коко детско штедно осигурување: За сигурна иднина и исполнети соништа

Коко детско штедно осигурување: За сигурна иднина и исполнети соништа