22 Мај, 2018
0.3120
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Харадинај излезе од Црната листа на Америка

Објавено во: Балкан 11 Февруари, 2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај очигледно повеќе не е на црната листа на Америка бидејќи успеал да добие виза за посета на САД. Харадинај при посетата на САД се сретнал со Меделин Олбрајт, поранешен државен секретар на САД која ја одигра една од клучните улоги во прогласувањето на независност на Косово и одвојувањето од Србија која беше бомбардирана од НАТО. Таа служеше како државен секретар на САД во време кога Бил Клинтон беше претседател. 

На Медлин Олбрајт, Харадинај и искажал голема благодарност во име на сите косовари. 

Косовските медиуми во врска со визата што Харадинај ја добил во последен момент, оценуваат дека тоа се случило по менувањето на неговиот став околу Специјалниот суд, за кој претходно сметаше дека треба да биде укинат. 

Последните изјави на Харадинај беа во насока дека сепак Специјалниот суд треба да функционира. Улогата на овој суд е да ги процесуира сите дела сторени од поранешни припадници на ОВК поврзани со злосторства и злоупотреби. 

Минатиот месец одекна веста дека на Харадинај му било одбиено барањето за виза во САД. Неговиот кабинет ја демантираше информацијата, уверувајќи дека премиерот не добил одговор по барањето, а не дека истото било одбиено.

Инаку Србија и натаму на сила ја чува потерницата за апсење на Харадинај кого го сметаат за воен злосторник во војните од минатиот век.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ПАЃАШЕ ГРАД: Побелеа градовите

(ФОТО) ПАЃАШЕ ГРАД: Побелеа градовите

Каменос: Скопјаните го имаат убедено нивниот народ во еден мит што го изгради Тито

Каменос: Скопјаните го имаат убедено нивниот народ во еден мит што го изгради Тито

Турците ќе ја освојуваат вселената - но како?

Турците ќе ја освојуваат вселената - но како?

(ВИДЕО) Еве како насилниците го нападнаа Бутарис

(ВИДЕО) Еве како насилниците го нападнаа Бутарис

Додик вели не смеат Србите да се колебаат за единство на РС и Србија

Додик вели не смеат Србите да се колебаат за единство на РС и Србија

Џафери на гости кај Брнабиќ

Џафери на гости кај Брнабиќ

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат