13 Јули, 2020
0.0291

Хрватска: Поранешната уредничка Чуљак обвинета за корупција

Објавено во: Балкан 29 Август, 2013

Обвинителството во Загреб покрена обвинение против поранешната телевизиска водителка и уредничка на ХТВ Диана Чуљак, нејзиниот поранешен сопруг Владимир Шелебај и четири други лица за проневера на милиони куни од продуцентските компании „Кор Медиа“ и „Медиа Спорт“  од 2004 до 2008 година, пренесува БТА.

Обвинителството наведува дека Шелебај, Чуљак и едно друго лице потпишале договор за тајна компанија во 2004 година, со цел да ја прикријат вистинската сопственичка структура и меѓусебно го поделиле профитот. Шелебај и Чуљак заедно со компанијата „Кор Медиа“, истовремено управувале и со „Медиа Спорт“.

Тие се договориле со едно лице да издаваат фиктивни фактури на овие компании со провизија од 5 до 7 проценти. Меѓу 2007 и 2008 година поранешната семејна двојка се договориле со две други лица да најдат компании на кои ќе им доставуваат фиктивни фактури за провизија од 5 отсто.

Групата е обвинета за злоупотреба и оштета на државниот буџет, злоупотреба на службена позиција и економски криминал. Чуљак, исто така, е обвинета и за обид за поткуп на сведок.

Можеби ќе ве интересира

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Вработени двајца имами за Аја Софија

Вработени двајца имами за Аја Софија

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните