19 Февруари, 2019
0.3062
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

Објавено во: Економија 20 Јануари, 2019

Новиот закон ги остави полупразни и тезгите на градскиот пазар во Делчево. Пазарџиите во општината која стана „Гевгелија на Истокот“ не знаат што ќе прават и како ќе преживеат ако надлежните не го повлечат законот кој во главниот град на протести пред Собрание ги извади пазарџиите од зелените пазари.

Фотографиите кои до нашата редакција ги испратија револтирани граѓани од малото источно градче ја покажуваат вистинската слика.


-Ако власта не го повлече законот и не најде ново решение ние ќе излеземе на протести. Ова е удар по нашите џебови. Едвај преживуваме со цените па уште и за лиценци да плаќаме. Во ред е да се плаќа но некоја посимболична сума. Јас толку не можам да заработам месечно а не да платам за лиценца-вели средовечен продавач од Делчево.

Повозрасните пак се жалат за тоа што законот ќе ги спречи да заработат за парче леб.


-Пензиите ни се мали. Не можеме да излеземе на крај, а сега некој измислува закони со кои ние ќе трпиме за леб. Зошто никој нѐ дојде да не праша нас за овој закон дали се согласуваме? Не прашува ли нас власта како ги прехрануваме внуците и семејствата? Знаат ли дека живееме од ден за ден? - револтирани велат други пазарџии.

По протестот власта се попишмани и најави дека законските измени ќе се пролонгираат до 1 септември а до тогаш ќе бараат ново решение.

- Предлагаме негово одложување до 1 септември, а до тогаш ќе најдеме друго законско решение - рече пратеникот Горан Милевски.


Овој закон буквално е на штета на пазарџиите . Истиот предвидува хонорарци, пензионери и вработени да не смеат да продаваат да пазарите. Притоа, удар по џеб претставуваат и лиценците .

Продавачите на пазарите за тезгите ќе треба да платат по 60 евра за лиценца а за секоја наредна по 40 евра.


И.С.

Можеби ќе ве интересира

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

Заев на средба со 40 бизнисмени

Заев на средба со 40 бизнисмени

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

Србија има уште за враќање долг на Косово

Србија има уште за враќање долг на Косово

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?