22 Април, 2019
0.0223

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

Објавено во: Економија 20 Јануари, 2019

Новиот закон ги остави полупразни и тезгите на градскиот пазар во Делчево. Пазарџиите во општината која стана „Гевгелија на Истокот“ не знаат што ќе прават и како ќе преживеат ако надлежните не го повлечат законот кој во главниот град на протести пред Собрание ги извади пазарџиите од зелените пазари.

Фотографиите кои до нашата редакција ги испратија револтирани граѓани од малото источно градче ја покажуваат вистинската слика.


-Ако власта не го повлече законот и не најде ново решение ние ќе излеземе на протести. Ова е удар по нашите џебови. Едвај преживуваме со цените па уште и за лиценци да плаќаме. Во ред е да се плаќа но некоја посимболична сума. Јас толку не можам да заработам месечно а не да платам за лиценца-вели средовечен продавач од Делчево.

Повозрасните пак се жалат за тоа што законот ќе ги спречи да заработат за парче леб.


-Пензиите ни се мали. Не можеме да излеземе на крај, а сега некој измислува закони со кои ние ќе трпиме за леб. Зошто никој нѐ дојде да не праша нас за овој закон дали се согласуваме? Не прашува ли нас власта како ги прехрануваме внуците и семејствата? Знаат ли дека живееме од ден за ден? - револтирани велат други пазарџии.

По протестот власта се попишмани и најави дека законските измени ќе се пролонгираат до 1 септември а до тогаш ќе бараат ново решение.

- Предлагаме негово одложување до 1 септември, а до тогаш ќе најдеме друго законско решение - рече пратеникот Горан Милевски.


Овој закон буквално е на штета на пазарџиите . Истиот предвидува хонорарци, пензионери и вработени да не смеат да продаваат да пазарите. Притоа, удар по џеб претставуваат и лиценците .

Продавачите на пазарите за тезгите ќе треба да платат по 60 евра за лиценца а за секоја наредна по 40 евра.


И.С.

Можеби ќе ве интересира

ЕУ НЕ ЖАЛЕЛА ПАРИ: Еве каде и во што се вложени 27 милијарди евра

ЕУ НЕ ЖАЛЕЛА ПАРИ: Еве каде и во што се вложени 27 милијарди евра

ЧЕТВРТА ГОДИНА ПО РЕД „ШВАЈЦАРЕЦОТ“ Е БРОЈ ЕДЕН: Оваа компанија е најугледна во цел свет!

ЧЕТВРТА ГОДИНА ПО РЕД „ШВАЈЦАРЕЦОТ“ Е БРОЈ ЕДЕН: Оваа компанија е најугледна во цел свет!

Познато колку Македонци добиле работна дозвола лани во Германија. Повеќе од Албанија, а и Србија изгледа помала

Познато колку Македонци добиле работна дозвола лани во Германија. Повеќе од Албанија, а и Србија изгледа помала

Во Германија живеат 11 милиони странци без германски пасош, Македонците се зголемуваат

Во Германија живеат 11 милиони странци без германски пасош, Македонците се зголемуваат

Електричните автомобили всушност повеќе загадуваат дури и од дизелашите?

Електричните автомобили всушност повеќе загадуваат дури и од дизелашите?

Исклучените од парно да пополнат формулар

Исклучените од парно да пополнат формулар

Светска банка: Решеното име отвара простор за поголем раст

Светска банка: Решеното име отвара простор за поголем раст

Кој е црепот што прави профит 30 отсто од приходите?

Кој е црепот што прави профит 30 отсто од приходите?

Случај Топлификација: Има ли причина за молкот на институциите

Случај Топлификација: Има ли причина за молкот на институциите