09 Декември, 2022
0.0234

И ПОСЛЕДНАТА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА ЈА КРЕВА РАМПАТА - Финска ја затвора границата за Русите

Објавено во: Свет 29 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Финска од петок ја затвора својата граница за руските туристи - последниот од соседите на Москва во ЕУ што го стори тоа.

Полска, Естонија, Летонија и Литванија ги затворија своите граници за руските туристи претходно овој месец.

Но, на Русите сепак ќе им биде дозволено да го посетат семејството или на работа и студирање во Финска, рече министерот за надворешни работи.

Одлуката доаѓа откако бројот на Руси кои пристигнуваат на границата се зголеми по повикот на 300.000 воени резервисти од страна на претседателот Владимир Путин.

На граничните премини се создадени редици додека луѓето се обидуваат да побегнат, вклучително и долги редици на руската граница во Грузија, за која не е потребна виза за патување.

Финска - која дели 1.300 километри (800 милји) граница со Русија и бара виза - исто така пријави зголемување на луѓето кои се обидуваат да ја преминат границата по делумната мобилизација.

Говорејќи во четвртокот, финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто на прес-конференција рече дека наредбата за мобилизација има „значително влијание“ врз нејзината одлука.

„Одлуката има за цел целосно да ја спречи моменталната ситуација на рускиот туризам во Финска и поврзаниот транзит низ Финска“, рече тој.

Овој потег стапува на сила на полноќ и исто така им забранува на Русите со шенген туристички визи да влезат во земјата.

Хависто, исто така, рече дека протокот на Руси се смета за загрозување на меѓународните односи на Финска.

Русите кои ја посетуваат Финска сега ќе треба однапред да аплицираат за виза во центар во Русија, со покана или од деловен или личен контакт.

На почетокот на овој месец, Европската унија, исто така, одлучи да го поскапи и да го направи потежок патот на руските граѓани до визи со суспендирање на договорот за визи меѓу ЕУ и Русија.

Повеќе од еден милион Руси патувале во земјите на ЕУ по инвазијата на Украина во февруари.

Во посебен потег, четири земји од ЕУ кои граничат со Русија - Полска, Естонија, Летонија и Литванија - воведоа нови ограничувања и почнаа да ги одвраќаат руските туристи.

Норвешка има икратка граница со Русија. Не е во ЕУ, но е дел од Шенген зоната за патување, што значи дека Русите со точни визи ќе можат да патуваат понатаму во 25 други европски земји во блокот.

Сепак, долгогодишниот договор за безвизно патување со Русија беше суспендиран од Норвешка минатата недела.

Норвешка, исто така, пријави мало зголемување на премините од Русија на нејзиниот единствен контролен пункт, Сторског по најавата за мобилизација на Путин.


ФОТО: RadioFreeEurope/YouTube/Print Screen

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Бахмут е пепел - Вагнер вели тоа е кланица за украинската војска

(ВИДЕО) Бахмут е пепел - Вагнер вели тоа е кланица за украинската војска

Путин е разочаран од изјавата на Меркел и кажа дека порано можел да ја нападне Украина

Путин е разочаран од изјавата на Меркел и кажа дека порано можел да ја нападне Украина

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)