11 Декември, 2023
0.0235

И тоа го има! Кој се нафаќа да биде директор за 100 евра месечно?

Објавено во: Финансии 16 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Месечна награда од 6.000 денари акционерите на „Макошпед“ им доделиле на тројца директори кои се неизвршни членови на оваа скопска мала шпедиција која во инвеститорската јавност е далеку попозната како најголем акционер во „Фершпед“ и во „Европа“ 

„Макошпед“ е мала скопска шпедиција со големо име, кое рака на срце, го памтат само постарите генерации. И сега таа компанија работи како шпедиција, но со далеку помал обем и капацитет на работа.

Во инвеститорската заедница важи за сателит на големиот шпедитер „Фершпед“, а де-факто „Макошпед“ е најголем акционер токму во „Фершпед“ каде што поседува 20 отсто од акциите. Освен што е голем акционер во „Фершпед“, „Макошпед“ поседува и 20 отсто од акциите на скопската кондиторска индустрија „Европа“.

На последната седница акционерското собрание на „Макошпед“ донесе одлука да дава месечен надоместок од 6.000 денари за неизвршните членови на одборот на директори на таа компанија. Одлуката е донесена на крајот на минатиот месец.

Со таа одлука за членови на Одборот на директори во „Макошпед“ се избираат Стефан Станкоски и Аница Неделковска. Сега според најновата информација на СЕИ НЕТ системот за информирање на берзата Станкоски е поставен за генерален, а воедно и за извршен директор на компанијата.

Според достапните официјални податоци на сајтот на берзата неизвршни членови на Одборот на директори покрај Неделковска се Никола Лазаров и Гоце Димитриоски.

Најголеми акционери во „Макошпед“ се кавадаречкиот бизнисмен Илија Гечев преку неговата компанија „ИГМ Трејд“, „Мепком“ на Кочо Моцан и скопската компанија „Уготур“ кој порано беше дел од скопската железарница задолжена за исхрана на вработените во најголемата скопска компанија.

Финансиските податоци за првите девет месеци на „Макошпед“ покажуваат дека компанијата остварила приходи во вредност од 434.000 евра и оперативна добивка од 12.000 евра.

Благодарејќи само на нето финансиските приходи од 150.000 евра оваа компанија првите девет месеци работење ги завршила со добивка од 163.000 евра. Дел од финансиските приходи на „Макошпед“ се комбинација од камати на депозит од 2,6 милиони евра од продажба на царински терминал - недвижен имот во околината на Битола и дивиденда од нивните акции во „Фершпед“ и во скопска „Европа'.

Р.Ф.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари