15 Декември, 2019
0.0159

ИМА НАЈАВИ ЗА ПОСКАПУВАЊЕ НА ЗЛАТОТО: Македонските златари се жалат дека работата оди тешко

Објавено во: Економија 15 Јули, 2019

Унца злато до крајот на годинава би можела да чини 2.000 долари, цената се очекува да продолжи да расте, а македонските златари се жалат дека тешко им оди работата.

Пособено оние златари кои работат во внатрешноста се жалат дека народот многу малку купува златен накит, затоа што луѓето се иселуваат, а младите кои се нивни потенцијални купувачи, сѐ помалку ги има во нивните општини.

„Од 2008 година цената на златото се качи многу и оттогаш навистина има стагнација. Грам злато чини 30, 35 или 40 евра, зависно од изработката. Луѓето кога ќе влезат во дуќан, го бираат она што е најевтино“, велат од златарница во Свети Николе.

Блаже Клокановски од Ресен, кој веќе 30 години се занимава со овој бизнис, објаснува дека многу негови колеги веќе ги затвориле дуќаните, и додава дека во Охрид и Струга златарите се во подобра позиција затоа што таму доаѓаат туристи и има наплив на странци.

„Крената е цената на златото, а младите кои треба да трошат заминаа. Се знае дека злато се купува за венчавки, крштевки, кога има некој повод. И гастербајтерите не се она што беа некогаш и тие послабо купуваат. Станува сѐ потешко и потешко за златарите. Видовте што се случи во Преспа со невремето, исто и претходните години имаше град, па мраз, а тоа се луѓето кои треба да трошат. Јас порано не ни сонував дека ќе биде вака за златарската работа“, додава тој.

Друг златар од Кавадарци вели дека потрошувачката е многу слаба и дека граѓаните злато купуваат само кога е тоа неопходно.

„Купуваат прстени, нешто што е најевтино за 50, 60 или 70 евра. Точно е дека златарите затвораат и дека не можат да опстанат затоа што разликата во цената е минимална, а ако имаат скапа кирија, и други давачки, навистина е тешко“, смета кавадарчанецот.

Минатиот месец цената на овој метал достигна 1.422 долари за унца, што е најголемо ниво во последните шест години.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

Министерство за финансии: Од денес започнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Министерство за финансии: Од денес започнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Лукаревска: До крајот на месецот граѓаните кои скенирале фискални сметки ќе добијат поврат на ДДВ

Лукаревска: До крајот на месецот граѓаните кои скенирале фискални сметки ќе добијат поврат на ДДВ

ПЛАТИ ВО ГЕРМАНИЈА: Лекарите заработуваат скоро пет пати повеќе од фризерите

ПЛАТИ ВО ГЕРМАНИЈА: Лекарите заработуваат скоро пет пати повеќе од фризерите

MИНИСТЕРСТВО ЗА ФИНАНСИИ: Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

MИНИСТЕРСТВО ЗА ФИНАНСИИ: Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

ВАКВО НЕШТО НЕМАЛО ОД 90-ТЕ: Политички настан доведе до скок на фунтата

ВАКВО НЕШТО НЕМАЛО ОД 90-ТЕ: Политички настан доведе до скок на фунтата

ГЕРМАНИЈА БАРА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ: Еве колку се спремни да платат

ГЕРМАНИЈА БАРА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ: Еве колку се спремни да платат

ПРОГНОЗИ ОД ЕКСПЕРТИ: Еве што ги чека Германците во 2020 и 2021 година

ПРОГНОЗИ ОД ЕКСПЕРТИ: Еве што ги чека Германците во 2020 и 2021 година

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

Елези: Се обезбедуваат средства за реновирање на студентски домови

Елези: Се обезбедуваат средства за реновирање на студентски домови