28 Мај, 2020
0.0184

Инфицирани повеќе од 1 милион и 300.000 луѓе во светот, Франција на врвот по број на починати за 24 часа

Објавено во: Свет 07 Април, 2020

Светот денеска изутрина бори веќе 1.347.343 заразени со Ковид-19, од кој веќе починаа 74.769. На листата, Соединетите Американски Држави се први по број на инфицирани, таму веќе има 367.629. Најтешка е состојбата во Њујорк, бидејќи една третина од вкупниот број починати во САД 10.941, една третина се токму во Њујорк. Нема место каде да се погребаат мртвите. 

На европскиот континет, Шпанија и Италија се уште имаат најголем број заразени, а најмногу починати се во Италија, досега 16.523 луѓе. 

Ситуацијата станува посебно загрижувачка во Франција, каде за едно деноноќие починаа уште 833 пациенти, па вкупниот број на починати лица сега изнесува 8.911.

Од друга страна пак, Данска најавува постепена и внимателна нормализација на животот од 15 април. Премиерката, Мете Фредериксен, вели дека тоа ќе се случи само под услов граѓаните да продолжат да се однесуваат одговорно и дисциплинирано. Фредериксен изјави дека планот е од 15.април да бидат отворени градинките и основните училишта до 5 одделение, а тоа отвора можност, вработените родители постепено да се враќаат на работните места, пред се во приватниот сектор. Сепак, препораката на данската премиерка е да се работи од дома што е можно подолго, особено на работните места кои тоа го овозможуваат.


Можеби ќе ве интересира

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари