27 Мај, 2022
0.0236

ИНВЕСТИЦИЈА ВРЕДНА 180 МИЛИОНИ ДОЛАРИ: Светски гиганти потпишаа договор со Мароко за фабрики за кабли

Објавено во: Економија 26 Март, 2022

Пет добавувачи на автомобили ќе инвестираат во фабрики за кабли во Мароко. Ова е брза реакција на прекинот во снабдувањето на кабли од Украина.

Најголемата инвестиција на јапонскиот Јазаки е во нова фабрика од 38 милиони долари во Тангер. Дополнителни 40 милиони долари се инвестираат во проширување на постоечките погони во Кенитра и Тангир. Сумитомо е вториот јапонски гигант кој инвестира во проширување на фабриката за кабли во Казабланка. Нивната инвестиција е 15 милиони долари.

И американскиот снабдувач Леар најави изградба на фабрика за кабли во Мекнес, вредна 20,6 милиони долари, како и изградба на нова фабрика за терминали и конектори во Тангир, вредна 28 милиони. долари. Германскиот Шталшмит ќе инвестира 11 милиони долари во фабрика за кабли и брави во Тангир. Петтата компанија е TE connectivity, со инвестиција од 20,8 милиони долари во Тангир, во фабрика за конектори и склопување, објави аутомедиа. мк.


Можеби ќе ве интересира

Месната индустрија „предупредува“ на можен драстичен раст на цените на производите

Месната индустрија „предупредува“ на можен драстичен раст на цените на производите

СЕФФ: Вложување во човечки капитал и дигитализација за поголем економски потенцијал

СЕФФ: Вложување во човечки капитал и дигитализација за поголем економски потенцијал

Јордан Николов: Книгата „ОбојОбојОбој“ е мојата книжевна плоча, со раскази како музички секвенции

Јордан Николов: Книгата „ОбојОбојОбој“ е мојата книжевна плоча, со раскази како музички секвенции

Азески: Понудивме мерки до Владата за рационализација на потрошувачката на електрична енергија

Азески: Понудивме мерки до Владата за рационализација на потрошувачката на електрична енергија

Што кога ќе се намалат приходите, особено по одење во пензија?

Што кога ќе се намалат приходите, особено по одење во пензија?

Владата ја ограничи малопродажната цена на шеќерот и го забрани извозот на дрво

Владата ја ограничи малопродажната цена на шеќерот и го забрани извозот на дрво

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ „ПОТЕШКИ“ ПЕНЗИИ ЗА 1.000 ДЕНАРИ - од понеделник стартува исплатата

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ „ПОТЕШКИ“ ПЕНЗИИ ЗА 1.000 ДЕНАРИ - од понеделник стартува исплатата

ЕСМ не го гаси „Осломеј“, бара 350.000 тони јаглен за термоелектраната

ЕСМ не го гаси „Осломеј“, бара 350.000 тони јаглен за термоелектраната

Криза ли е? Која домашна фирма ја зголеми дивидендата за 17 отсто, а ќе подели и авансна дивиденда?

Криза ли е? Која домашна фирма ја зголеми дивидендата за 17 отсто, а ќе подели и авансна дивиденда?