26 Јули, 2021
0.0194

Измамници лажат граѓани дека нивни блиски прегазиле дете и бараат пари да не одат во затвор

Објавено во: Македонија 16 Јуни, 2021

Измамници се обидуваат да изнудат пари од граѓани, доведувајќи ги во заблуда дека нивни блиски направиле сообраќајка и треба да платат, за да тие не одат во затвор. 

Граѓани на социјалните мрежи алармираат дека добиле телефонски повици од измамници кои ги лажеле дека нивните деца направиле сообраќајна незгода, во која наводно е прегазено и дете.

Измамниците се претставувале како службени лица и ги лажеле граѓаните дека за одредена сума на пари може да ја прикријат сообраќајната незгода, за децата да не им одат во затвор. Од полицијата потврдуваат дека имаат пријави периодов за телефонски измами. Мета на измамата се повозрасни граѓани. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО, oва е последен аларм

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО, oва е последен аларм

(ВИДЕО) Ахмети води оро на свадба во Зајас

(ВИДЕО) Ахмети води оро на свадба во Зајас

ИНСТИТУЦИИТЕ ДА НЕ СПИЈАТ: Соседите и Здружението „Стоп за грабежот“ му дадоа поддршка на Бањоглав кој остана без својот дом

ИНСТИТУЦИИТЕ ДА НЕ СПИЈАТ: Соседите и Здружението „Стоп за грабежот“ му дадоа поддршка на Бањоглав кој остана без својот дом

Даниловски очекува нов бран во средината на август

Даниловски очекува нов бран во средината на август

Момче од Пирок со пиштол го рани другарот

Момче од Пирок со пиштол го рани другарот

Бројот на активни се искачи на 310

Бројот на активни се искачи на 310

Градоначалникот на Штип Сашко Николов спасил жена на плажа

Градоначалникот на Штип Сашко Николов спасил жена на плажа

Нови 24 заразени со коронавирус, починати нема

Нови 24 заразени со коронавирус, починати нема

Нуредини: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО

Нуредини: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО