23 Април, 2019
0.0290

ИЗВОЈУВАНА УШТЕ ЕДНА БИТКА: Косовските граѓани ќе патуваат без визи

Објавено во: Балкан 13 Септември, 2018

Koсовските граѓани повеќе нема да чекаат ред за визи кога ќе сакаат да отпатуваат во некоја од европските земји. 

Земјата е на чекор до визна либерализација, откако денеска ЕП одлучи да се отворат преговорите за да се олесни овој процес за Косово. Известувачот за либерализација во парламентот, Тања Фајон рече дека Косово ги исполни сите услови и побара поддршка.

Сега европратеничката Фајон ќе ги води разговорите со земјите членки, а за конечната одлука треба да се изјаснат сите министри за внатрешни работи. Првично беше предвидено за визната либерализација на Косово да се гласа во октомври, но парламентарните групи побараа работата да се забрза. Првиот состанок на работната група ќе се одржи во текот на наредната недела, а процедурата ќе заврши за шест месеци.

Според, европската комисија, Косово ги исполни сите 95 услови и во јули беше предложено да се либерализира визниот режим за земјата, чии граѓани единствени во регионот не можат да патуваат без виза во земјите на Шенген зоната.

Косовските власти ја поздравија денешната одлука на ЕП. Ова е јасна порака и за другите институции кои одлучуваат во ЕУ, вели претседателот Хашим Тачи. Тој е уверен дека граѓаните на Косово по долгиот и напорен пат за кратко време ќе бидат рамноправни со сите граѓани во европското семејство. За министерот за надворешни Беџет Пацоли, Приштина надминала уште еден предизвик.

И албанскиот премиер Еди Рама ја поздрави одлуката. 

Можеби ќе ве интересира

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ