21 Септември, 2018
0.3189
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

ИЗВОЈУВАНА УШТЕ ЕДНА БИТКА: Косовските граѓани ќе патуваат без визи

Објавено во: Балкан 13 Септември, 2018

Koсовските граѓани повеќе нема да чекаат ред за визи кога ќе сакаат да отпатуваат во некоја од европските земји. 

Земјата е на чекор до визна либерализација, откако денеска ЕП одлучи да се отворат преговорите за да се олесни овој процес за Косово. Известувачот за либерализација во парламентот, Тања Фајон рече дека Косово ги исполни сите услови и побара поддршка.

Сега европратеничката Фајон ќе ги води разговорите со земјите членки, а за конечната одлука треба да се изјаснат сите министри за внатрешни работи. Првично беше предвидено за визната либерализација на Косово да се гласа во октомври, но парламентарните групи побараа работата да се забрза. Првиот состанок на работната група ќе се одржи во текот на наредната недела, а процедурата ќе заврши за шест месеци.

Според, европската комисија, Косово ги исполни сите 95 услови и во јули беше предложено да се либерализира визниот режим за земјата, чии граѓани единствени во регионот не можат да патуваат без виза во земјите на Шенген зоната.

Косовските власти ја поздравија денешната одлука на ЕП. Ова е јасна порака и за другите институции кои одлучуваат во ЕУ, вели претседателот Хашим Тачи. Тој е уверен дека граѓаните на Косово по долгиот и напорен пат за кратко време ќе бидат рамноправни со сите граѓани во европското семејство. За министерот за надворешни Беџет Пацоли, Приштина надминала уште еден предизвик.

И албанскиот премиер Еди Рама ја поздрави одлуката. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО+ФОТО) ОВА СИТЕ ГИ ЗАЧУДИ: Погледнете што се појави на плажа во Грција

(ВИДЕО+ФОТО) ОВА СИТЕ ГИ ЗАЧУДИ: Погледнете што се појави на плажа во Грција

(ВИДЕО) Балканец го разбива митот дека „мед и млеко“ тече на Запад, еве што вели

(ВИДЕО) Балканец го разбива митот дека „мед и млеко“ тече на Запад, еве што вели

ГОЛЕМА ПРОМЕНА: На Балканот може да падне снег

ГОЛЕМА ПРОМЕНА: На Балканот може да падне снег

РАСКОЛ: Сопартијци ќе го убедуваат Каменос дека Преспанскиот договор е добар

РАСКОЛ: Сопартијци ќе го убедуваат Каменос дека Преспанскиот договор е добар

ЕРДОГАН ПОТПИША: Нови услови за добивање на турско државјанство

ЕРДОГАН ПОТПИША: Нови услови за добивање на турско државјанство

Хајко Мас: Почеток на преговори во 2019-та, но само со исполнети реформи

Хајко Мас: Почеток на преговори во 2019-та, но само со исполнети реформи

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

Се вика како политичар од СФРЈ, по професија е машински инженер, но еве од што живее

Се вика како политичар од СФРЈ, по професија е машински инженер, но еве од што живее

Го убиле гостинот на спиење и отишле да му ја ограбат куќата

Го убиле гостинот на спиење и отишле да му ја ограбат куќата