21 Април, 2021
0.0253

Јавниот долг на крај на годинава ќе стаса до 63,4 проценти од БДП: Еврообврзницата за вакцини и лекови

Објавено во: Економија 04 Март, 2021

Јавниот долг годинава ќе надмине 63 проценти од БДП, а државниот на крајот на 2021 година ќе изнесува 53,2 отсто соопшти денеска министерот за финансии Фатмир Бесими откако образложи за процесот на издавање на осмата еврообврзница. Македонија позајми нови 700 милиони евра на пазарот, но нето задолжувањето, како што рече Бесими е 200 милиони евра, затоа што Владата ја враќа за неколку месеци издадената еврообврзница од 2014 година вредна 500 милиони евра. Со тие 200 милиони евра ќе се финансираат тековни потреби, најмногу здравствени потреби, вакцини и лекови, но и дел од пакетот за поддршка на економијата. Бесими е категоричен дека од следната година па се до 2025 година ќе следи период на консолидација на јавниот долг. На крајот на минатата година јавниот долг е 60,2 проценти од БДП на крај на декември

Годинава државата треба да врати вкупно 605 милиони евра, сума во која влегува и еврообврзницата од 500 милиони евра. Другото е отплата на домашен долг и државни хартии од вредност.

„Остатокот од потребите ќе го надполниме со позајмување преку државни хартии од вредност. Со консолидацијата очекуваме јавниот долг да се врати во следните години под мастришките критериуми, одноно до 2025 година да изнесува 58,5 проценти, а државниот д абиде 51 процент, рече Бесими. 

Инаку тој вели дека Македонија заштедила на камати со ова задолжување. Камата која се постигна вчера е 1,625 проценти, а за споредба еврообврзницата која се враќа е со доста повисока камата.

Рече дека Македонија постигнала многу пониска камата од сите земји во регионот.Рече дека инвеститорите имале голем интерес за македонската еврообврзница. Министерот соопшти дека во февруари има добра наплата на приходите и придонесите.


Можеби ќе ве интересира

ШЕСТИ ПАКЕТ МЕРКИ: Помош за угостители, туристички водичи, естрадни уметници

ШЕСТИ ПАКЕТ МЕРКИ: Помош за угостители, туристички водичи, естрадни уметници

Познато е колку ќе чини шестиот пакет мерки

Познато е колку ќе чини шестиот пакет мерки

Ќе има 50 илјади бесплатни ПЦР тестови за туристите во земјава

Ќе има 50 илјади бесплатни ПЦР тестови за туристите во земјава

Народна банка дозволи: Може да имате странска сметка за да купувате акции во странство

Народна банка дозволи: Може да имате странска сметка за да купувате акции во странство

Преполно пред Министерството за финансии: Угостителите и туристичките работници бараат Владата да го почитува изборниот слоган „Можеме“

Преполно пред Министерството за финансии: Угостителите и туристичките работници бараат Владата да го почитува изборниот слоган „Можеме“

Шокантно откритие на Лукаревска: Мартовска плата не добиле 54.662 работници

Шокантно откритие на Лукаревска: Мартовска плата не добиле 54.662 работници

Брендот Shell отсега достапен во државата

Брендот Shell отсега достапен во државата

Бектеши: Рестораните за свадби можно е да отворат на крајот на мај

Бектеши: Рестораните за свадби можно е да отворат на крајот на мај

РЕКОРДЕН ПАД НА БИТКОИНОТ ЗАБЕЛЕЖАН НА ПАЗАРОТ: Во последните 24 часа неочекувано изненадување

РЕКОРДЕН ПАД НА БИТКОИНОТ ЗАБЕЛЕЖАН НА ПАЗАРОТ: Во последните 24 часа неочекувано изненадување