19 Мај, 2021
0.0197

Како ќе изгледа светот во 2021: Предупредувања од добитникот на Нобеловата награда

Објавено во: Економија 20 Ноември, 2020

Следната година може да биде полоша од 2020 година во хуманитарна смисла, рече Дејвид Бисли, претседател на Светската програма за храна на ООН по повод добивањето на Нобеловата награда за мир. Тој предупреди дека ни се заканува пандемија на глад од библиски размери.

Бисли рече дека Нобеловата награда за мир за неговата организација ги предупредува светските лидери дека работите се влошуваат, пренесе АП.

Тој ги потсети на своето обраќање пред Советот за безбедност на ООН во април, среде првиот бран на пандемијата на вирусот корона. Потоа предупреди дека сме на работ на „пандемија од глад“ што може да биде „со библиски размери ако нешто не се направи“.

- Успеавме да го спречиме тоа во 2020 година, бидејќи светските лидери одговорија со пари, стимулативни пакети и простување на долгови - подвлече Бисли.

Тој рече дека нов бран пандемии ги уништува економиите, особено во земјите со среден или понизок приход, а според Светската програма за храна, 270 милиони луѓе можат да завршат на работ на глад до крајот на годината. Затоа е загрижен дека следната година може да биде уште полоша.

Тој предупредува дека Светската програма за храна тешко може да ги добие парите што ги имаше на располагање во 2020 година, затоа во моментов се состанува со светските лидери за да ги предупреди на „трагедијата со која се соочуваме, криза да се изрази во следните 12 до 18 месеци “.

Тој ја спореди кризата со „Титаник“, посочувајќи дека „сега треба да се фокусираме на санти мраз, а тие санти мраз се глад, сиромаштија, дестабилизација и миграција“.

- На светската програма за храна следната година и требаат 15 милијарди долари со цел да се бори против гладот ​​и да ги имплементира глобалните програми, вклучително и оние поврзани со недоволно исхранети деца. Ако можеме да добиеме толку, со нашиот редовен буџет, ќе можеме да ја минимизираме миграцијата и да спречиме глад - рече тој.


Можеби ќе ве интересира

ССМ бара задолжително платено отсуство за работниците на денот на вакцинацијата

ССМ бара задолжително платено отсуство за работниците на денот на вакцинацијата

Анѓушев демантира дека е поврзан со увоз или користење на токсични масла

Анѓушев демантира дека е поврзан со увоз или користење на токсични масла

Ќе се направи супер анализа за македонското брашно кое е вратено од Косово

Ќе се направи супер анализа за македонското брашно кое е вратено од Косово

Промени во врвот на Европа: Кој седи во директорските фотелји на фабриката за чоколади и вафли

Промени во врвот на Европа: Кој седи во директорските фотелји на фабриката за чоколади и вафли

Бектеши вели дека инспекторатот предводен од Стојко Пауновски не го контролирал независно квалитетот на горивото

Бектеши вели дека инспекторатот предводен од Стојко Пауновски не го контролирал независно квалитетот на горивото

ОД ПРВИОТ ПОВИК ВЛАДАТА НЕ ОДБРА НИ ЕДЕН, А РАСПИША НОВ ОГЛАС ЗА СТРАТЕШКИ ПРОЕКТИ - кој ќе вложи 100 или 150 милиони евра во земјава и во што

ОД ПРВИОТ ПОВИК ВЛАДАТА НЕ ОДБРА НИ ЕДЕН, А РАСПИША НОВ ОГЛАС ЗА СТРАТЕШКИ ПРОЕКТИ - кој ќе вложи 100 или 150 милиони евра во земјава и во што

Следните денови точиме горива по овие цени

Следните денови точиме горива по овие цени

Лани 10 милиони евра повеќе потрошени за лекови во болниците и поликлиниките

Лани 10 милиони евра повеќе потрошени за лекови во болниците и поликлиниките

Бизнисот со самопослуги во корона криза порасна до 170 милиони евра! Кои се најголемите ланци супермаркети?

Бизнисот со самопослуги во корона криза порасна до 170 милиони евра! Кои се најголемите ланци супермаркети?