11 Декември, 2023
0.0302

„КАКОВ ЕФЕКТ ИМА ТОА ШТО ГО НАПРАВИВ?“: Кецмановиќ го губи трпението, не престанува да изненадува

Објавено во: Балкан 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Коста се повеќе се прикажува како хистерично дете, а не како ладнокрвен убиец за кој првично тврдеше дека е, секојдневно менувајќи го своето однесување, веројатно обидувајќи се да ги излуди експертите кои работат со него.

Момчето убиецот Коста Кецмановиќ на 3 мај изврши крвава треска во ОУ „Владислав Рибникар“ во Врачар кога уби девет ученици и еден работник од обезбедувањето на оваа образовна институција.

Коста е на Клиниката за неврологија и психијатрија за деца и младинци од кобниот 3 мај а како што дознаваат медиумите, момчето-убиец бил сместен во посебно одделение и секој ден има нови барања.

Експертите будно го следат секој чекор на момчето, ја набљудуваат секоја промена во однесувањето, почнувајќи од моментите кога самиот Коста мислел дека нема причина да остане во болница, до моментите кога не покажал ни трошка интерес зошто беше ставен таму на прво место, веројатно сфаќајќи дека неговиот престој таму нема да биде краток, последен.

Се испитува неговата здравствена состојба и личност, а масовниот убиец секојдневно ги малтретира вработените со неподносливи идеи.

Сакаше да гледа како мајка му страда!

Бројни експерти од областа на психијатријата и психологијата макотрпно работат со момчето, обидувајќи се да го разберат мотивот на таквиот грозоморен напад кога Коста остави многу семејства во црно. Според неофицијални изјави од извори блиски до истрагата, Коста го планирал масакрот за да настрада неговата мајка Миљана Кечмановиќ.

Дополнителен шок дошол кога момчето изразило жалење што не можело лично да види како неговата мајка страда, откривајќи дека единствената причина за неговите злосторства била да ја натера мајка му да страда.

Масовниот убиец од Врачар на самиот почеток на престојот ниту еднаш не прашал за родителите, покажувал само знаци на рамнодушност, а ни трага на покајание за извршените злосторства.

На масовниот убиец на Клиника му е досадно

На никого не му беше јасно како е можно Коста да не покажува интерес за надворешниот свет, иако го ловеле од моментот на апсењето и сместувањето на Клиниката. Единственото нешто на што се жалеше момчето е досадата, бараше компјутер и игри за да го помине времето.

Единствениот момент кога покажал одреден степен на емпатија е кога прашал за својата помлада сестра, лекарите биле шокирани од неговото прашање кое дошло како гром од ведро небо.

- Обично се жалеше дека му е здодевно, но никогаш досега не прашал за Владимир, Миљана и помалата сестра. Затоа лекарите биле шокирани кога во текот на разговорот Коста ги прашал дали знаат што прави неговата сестра - рекол тогаш добро информиран извор.

Но, освен тоа, Коста цело време беше некако исто расположен, не покажа ни трошка каење, ладнокрвно одговараше на поставените прашања, а неговите лекари беа особено шокирани од неговата смиреност, квалитет што момчето-убиец покажа на денот на страшното пукање, а и денес.дава ист впечаток како и првиот ден со повремени промени во расположението и однесувањето, пишува Информер.рс.

- Кога ќе излезам? Какво влијание има тоа што го направив - ова се само дел од прашањата што ова момче им ги постави на луѓето на Клиниката.

Имено, бидејќи поминаа само нешто повеќе од шест месеци од оваа трагедија која ја потресе цела Србија, Коста со престојот на оваа Клиника некако се зацврсти, не грижејќи се веќе воопшто кога и дали ќе биде пуштен на слобода.

- Момчето убиец се гледа себеси како нормална личност и така зборува за себе. Притоа, тој не покажува каење за бруталното масовно убиство, ниту некаква емоција кон неговите убиени пријатели или неговото семејство, кои исто така ги доведе во страшна ситуација, особено неговата помлада сестра, ниту виновна ниту одговорна – изјави извор близок до истрагата.

Отсуство на важна компонента на личноста - суперего

Експертите цврсто веруваат дека момчето убиец поради некоја причина нема формирана важна компонента на личноста, таканареченото суперего.

Според теоријата на Зигмунд Фројд, основачот на психоанализата, суперегото е етичка компонента на нечија личност која на предметната личност му дава морални стандарди врз основа на кои се однесува. Суперегото се развива главно во текот на првите пет години од животот на детето, како реакција на родителското казнување или одобрување. Притоа, детето ги апсорбира моралните стандарди на родителите, традициите на семејството и општеството во кое расте и во него се формира суперего кое ја контролира агресијата и другите општествено непожелни импулси.

Кога детето има соодветно развиено суперего, тој чувствува вина или вознемиреност кога ги прекршува етичките стандарди поставени од неговото суперего и има потреба да се искупи за своите грешки. Ништо од тоа не постои со момчето убиец. Тој не се чувствува виновен и згора на тоа, со нетрпение го чека моментот кога ќе биде пуштен од клиниката, а мислел дека тоа треба да се случи во секој момент. Не добива ни седативи затоа што е сосема мирен. Не му требаат!

Од друга страна, во последно време момчето повремено реагира бурно на ситни, речиси безначајни причини или дури и без причина, изразувајќи нервоза и со зборови и со движења.

Неговите прашања и барања честопати се насочени исклучиво кон него и неговата удобност, без никаков интерес за луѓето од надворешниот свет.

Коста се повеќе се прикажува како хистерично дете, а не како ладнокрвен убиец како што тој првично изјави. 

Оваа драматична промена во однесувањето на момчето затоа е поврзана со средбата со неговата мајка, по која Коста доживеа целосна трансформација.

Експертите и истражителите сега интензивно ги следат овие нови елементи во однесувањето на момчето за да ја разберат динамиката на неговата психа и правилно да пристапат кон понатамошното лекување и проценка на одговорноста за страшното злосторство што го направил.

Коста малку се сеќава и не се сеќава на крвопролевањето

По првичното признание во полиција, каде што се нарекол психопат, Коста, откако бил префрлен во психијатриска болница, почнал да тврди дека не се сеќава на ништо. Извор од истрагата открива дека во телефонот на Коста биле пронајдени слики од пиштолот со кој го извршил масакрот.

Дополнително, истражителите утврдиле дека Коста пред масовното убиство на интернет пребарувал како се прават молотови коктели, како и до која возраст не може кривично да одговара.

Оваа збунета состојба на момчето-убиец дополнително го усложнува и онака сложениот случај, поставувајќи многу прашања кои сè уште немаат конкретни одговори.

Експертите се обидуваат да ја разберат оваа динамика со цел адекватно да му пристапат на третманот и да ја проценат одговорноста на Коста за злосторството што го потресе општеството.

За време на масакрот, кој траел околу 120 секунди, тој испукал вкупно 57 куршуми, од кои повеќето ги погодиле жртвите, што покажува колку добро бил обучен за ракување со оружје.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

КОЛКУ СЕ „БОГАТИ“ БАЛКАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ, СПОРЕДБА ВО РЕГИОНОТ - еве каде се македонските на листата

КОЛКУ СЕ „БОГАТИ“ БАЛКАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ, СПОРЕДБА ВО РЕГИОНОТ - еве каде се македонските на листата

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча